avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate avram172

Activitate avram172

Buna ziua.
In noiembrie 2015 am vandut un autoturism care era inscris pe numele meu, incheind in acest sens acte de vanzare cumparare, am dat si certificatul de neurmarire fiscala noului proprietar, inclusiv toate actele masinii. Desi au trecut mai bine de 6 luni, noul proprietar din diverse motive, refuza sa inmatriculeze masina pe numele lui, iar eu nu pot sa,mi recuperez numerele pe care le am de peste 10 ani (taxa platita pt pastrarea acestora) si pe care sa le montez pe noua masina ce o detin acum.
Ce pot eu sa fac, pentru ca noul proprietar sa inmatriculeze masina pe numele lui, iar eu sa.mi recuprez numerle de inmatriculare?
Multumesc
Răspuns la discuția Succesiune sau uzucapiune
avram172 a scris:

Buna ziua.
Am o problema de rezolvat si din cauza a mai multor sfatuitori nu stiu ce cale sa aleg.
Soacra mea care este singura la parinti, are o casa veche la tara, undeva in judetul Brrasov, si de comun acoed am hotarat ca aceasta casa sa ne ramana noua(mie si sotiei). Am mers la cadastru si am scos extrasul CF - neoperat in el din 1870, iar in el figureaza o persoana pe care soacra mea nu o cunoasteeste posibil sa fie strabunicul soacrei din discutiile cu aceasta si alte rude. Pana in 2003 cand a murit bunica sotiei, impozitul a fost platit de aceasta, iar dupa de soacra mea. Am mers la un avocat si o spus ca poate face uzucapiune si pentru a nu mai mai face alte hartii si alte cheltuieli, se poate face uzucapiunea direct pe mine si pe sotia mea cu doi martori in instanta ca eu vad de acea casa de 20 ani (ceea ce e adevarat in parte), insa din discutiile cu o persoana apropiata, aceasta mi,a spus ca are o cunostinta care a incercat sa faca acelasi lucru si in instanta nu a putut face uzucapiunea direct pe copii deoarece i s.au cerut chitantele pentru impozit si acolo aparea batrana si nu copii acesteia.
va intreb acum care este calea de urmat? uzucapiune pe mama socra si dupa aia vanzare cumparare cu noi sau succesiune la notar.
Multumesc tare mult....:(


Buna ziua, revin cu ceva amanunte.
Persoana dIn extrasul CF, este strabunicul soacrei mele. Din discutiile purtate cu batranii satului, am aflat ca acesta a plecat in SUA, in jurul anilor 1910, si de atunci nimeni nu a mai stiut nimic de el.
Ce este de facut, cine imi da adeverinta prin care sa spuna ca este decedat, necesara in instanta?
Multumesc...
Buna ziua.
Am o problema de rezolvat si din cauza a mai multor sfatuitori nu stiu ce cale sa aleg.
Soacra mea care este singura la parinti, are o casa veche la tara, undeva in judetul Brrasov, si de comun acoed am hotarat ca aceasta casa sa ne ramana noua(mie si sotiei). Am mers la cadastru si am scos extrasul CF - neoperat in el din 1870, iar in el figureaza o persoana pe care soacra mea nu o cunoasteeste posibil sa fie strabunicul soacrei din discutiile cu aceasta si alte rude. Pana in 2003 cand a murit bunica sotiei, impozitul a fost platit de aceasta, iar dupa de soacra mea. Am mers la un avocat si o spus ca poate face uzucapiune si pentru a nu mai mai face alte hartii si alte cheltuieli, se poate face uzucapiunea direct pe mine si pe sotia mea cu doi martori in instanta ca eu vad de acea casa de 20 ani (ceea ce e adevarat in parte), insa din discutiile cu o persoana apropiata, aceasta mi,a spus ca are o cunostinta care a incercat sa faca acelasi lucru si in instanta nu a putut face uzucapiunea direct pe copii deoarece i s.au cerut chitantele pentru impozit si acolo aparea batrana si nu copii acesteia.
va intreb acum care este calea de urmat? uzucapiune pe mama socra si dupa aia vanzare cumparare cu noi sau succesiune la notar.
Multumesc tare mult....:(
Răspuns la discuția proiect puz
@APET_R,

da, multumesc pentru indrumarile oferite..
insa revin cu o alta chestie ciudata: un arhitect mi,a spus ca daca am infiintata o exploatatie agricola pe terenul respectiv........si chiar am o livada de 1,12 ha, pot sa,mi ridic pe terenul respectiv o constructie usoara(casa lemn) pe piloni, fara sa mai intocmesc PUZ......, doar cu autorizatie de la Primaria locala....
este adevarata aceasta precizare?
in caz pozitiv, ce lege reglementeaza aceasta situatie, si care ar fi actele necesare pentru obtinerea autorizatiei de la primarie.
multumesc..=D>
Discuție proiect puz
buna ziua.
rog tare ma mult sa ma ajutati cu o problema, care ma tine pe loc.
detin un teren agricol in suprafata de 1, 53 ha pe raza unei comune din jud Brasov, unde am plantat pomi fructiferi pe 1,15 ha, si tot acolo vreau sa construiesc o casuta din lemn......
Problema, e ca proiectul pentru PUZ costa in jur de 1500 euro, bani pe care nu .i am.
De curand cineva mi,a spus ca nu mai e obligatoriu ca suprafata minima te teren, sa fie de 10000 metri patrati, si ca se poate face proiect puz doar pentru suprafata care va fi ocupata de casa in sine plus curtea aferenta.
este adevarat acest lucru, ma puteti ajuta cumva:(
multumesc...