avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune sau uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune sau uzucapiune

Buna ziua.
Am o problema de rezolvat si din cauza a mai multor sfatuitori nu stiu ce cale sa aleg.
Soacra mea care este singura la parinti, are o casa veche la tara, undeva in judetul Brrasov, si de comun acoed am hotarat ca aceasta casa sa ne ramana noua(mie si sotiei). Am mers la cadastru si am scos extrasul CF - neoperat in el din 1870, iar in el figureaza o persoana pe care soacra mea nu o cunoasteeste posibil sa fie strabunicul soacrei din discutiile cu aceasta si alte rude. Pana in 2003 cand a murit bunica sotiei, impozitul a fost platit de aceasta, iar dupa de soacra mea. Am mers la un avocat si o spus ca poate face uzucapiune si pentru a nu mai mai face alte hartii si alte cheltuieli, se poate face uzucapiunea direct pe mine si pe sotia mea cu doi martori in instanta ca eu vad de acea casa de 20 ani (ceea ce e adevarat in parte), insa din discutiile cu o persoana apropiata, aceasta mi,a spus ca are o cunostinta care a incercat sa faca acelasi lucru si in instanta nu a putut face uzucapiunea direct pe copii deoarece i s.au cerut chitantele pentru impozit si acolo aparea batrana si nu copii acesteia.
va intreb acum care este calea de urmat? uzucapiune pe mama socra si dupa aia vanzare cumparare cu noi sau succesiune la notar.
Multumesc tare mult....:(
Cel mai recent răspuns: avram172 , utilizator 12:48, 19 Martie 2016
Daca puteti face mostenirea este mai simplu.
Daca nu se poate dezbate mostenirea atunci nu aveti ce sa faceti...decat sa incercati uzucapiunea...

Uzucapiunea este un proces destul de complicat si nu simplu.
Trebuie sa aveti si un parat in proces.
avram172 a scris:

Buna ziua.
Am o problema de rezolvat si din cauza a mai multor sfatuitori nu stiu ce cale sa aleg.
Soacra mea care este singura la parinti, are o casa veche la tara, undeva in judetul Brrasov, si de comun acoed am hotarat ca aceasta casa sa ne ramana noua(mie si sotiei). Am mers la cadastru si am scos extrasul CF - neoperat in el din 1870, iar in el figureaza o persoana pe care soacra mea nu o cunoasteeste posibil sa fie strabunicul soacrei din discutiile cu aceasta si alte rude. Pana in 2003 cand a murit bunica sotiei, impozitul a fost platit de aceasta, iar dupa de soacra mea. Am mers la un avocat si o spus ca poate face uzucapiune si pentru a nu mai mai face alte hartii si alte cheltuieli, se poate face uzucapiunea direct pe mine si pe sotia mea cu doi martori in instanta ca eu vad de acea casa de 20 ani (ceea ce e adevarat in parte), insa din discutiile cu o persoana apropiata, aceasta mi,a spus ca are o cunostinta care a incercat sa faca acelasi lucru si in instanta nu a putut face uzucapiunea direct pe copii deoarece i s.au cerut chitantele pentru impozit si acolo aparea batrana si nu copii acesteia.
va intreb acum care este calea de urmat? uzucapiune pe mama socra si dupa aia vanzare cumparare cu noi sau succesiune la notar.
Multumesc tare mult....:(


Buna ziua, revin cu ceva amanunte.
Persoana dIn extrasul CF, este strabunicul soacrei mele. Din discutiile purtate cu batranii satului, am aflat ca acesta a plecat in SUA, in jurul anilor 1910, si de atunci nimeni nu a mai stiut nimic de el.
Ce este de facut, cine imi da adeverinta prin care sa spuna ca este decedat, necesara in instanta?
Multumesc...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masa succesorala eronata; drept sotie supravietuitoare asupra mostenirilor primite de sotul decedat HotPink HotPink Buna ziua, Am urmatoarea situatie cu care v-as ruga sa ma ajutati. Bunicul meu a decedat recent. In urma lui au ramas sotia supravietuitoare si fiul ... (vezi toată discuția)
De 2 ani ma lupt in instanta nu pot sa fac o amarata de intabulare fiind proprietara AURICA8 AURICA8 am cumparat terenul si casa in 1992de la soacra mea ea a mostenit casa si terenul de la mama sa ulterior soacra mea a decedat acum nu pot sa fac intabularea ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea mostenirii intre cumnate... georgya2681 georgya2681 Suntem in urmatoarea situatie:soacra mea locuieste in casa socrilor ei neavand nici un titlu de proprietate pe numele ei(cat au fost in viata socrii nu le-au ... (vezi toată discuția)