avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate chertifionut

Activitate chertifionut

Buna ziua. In data de 16.09.2015 am incheiat un contract de internet la Vodafone. Pana aici toate bune si frumoase. Dupa achizitionare serviciilor + aparat am fost sa il sintalez la locatie (acasa) si am avut supriza neplacuta sa nu mearga. Am sunat la relatii cu clientul si mi s-a facut legatura la departamentul tehnic pt a se rezolva problema, am vorbit cu un domn si deabia dupa 1 ora sa rezolvat cat de cat problema. Am sunat dupa accea din nou la relatii cu clientul (pe partea de contracte) pt a ma interesa daca pot rezilia contractul si mi s-a spus ca telefonic nu se poate atata timp cat l-am facut in magazin. Mi s-a sugerat sa ma duc a doua zi (astazi) in magazin sa vb ca sa reziliez contractul. Din cate am inteles de la ambi domni cu care am vb, in 48 de ore se poate rezilia fara a intra sub incidenta clauzei contractuale, ca sa nu mai platesc despagubiri. A fost sotia in magazin astazi in jurul orei 12 si i s-a spus ca nu se paote, tb confirmare de la Bucuresti. Am sunat la *777 si le-am explicat exact despre ce este vorba iar doamna de la telefon mi-a zis ca nu depinde de ei pt ca nu a fost incheiat telefonic si cei din magazin tb sa rezilieze contract, nu depinde de ei. Intrebare mea este. Se poate rezilia contractul in 24 / 48 de ore fara a plati o taxa de reziliere atata timp cat serviciile dorite de mine nu sunt nici macar la jumatate. Se poate rezilia in 24 / 48 ore chiar daca (sa zicem) sunt sau nu sunt probleme de semnal, aparat sau cartela(daca nu sunt multumit de serviciile lor). Stiu ca inainte acuma cativa ani se putea luam pe o perioada de proba 7 zile sau 48 ore si daca nu merge se restituia echipamentul. va dati seama ca nu am nimic de castigat daca ma duc azi si maine reziliez contractul, nu imi ramane mie dispozitul. Multumesc anticipat.
Buna ziua, am si eu o problema cu o banca ca si girant. Acuma 1 an am girat un asa zis prieten. Dupa jumatate de an am aflat ca nu si-a mai platit ratele. Am incercat sa il contactez dar nu am mai reusit sa dau de el. Astazi a venit un plic de la o firma de recuperari, in plic este o somatie de plata, o copie dupa actul intocmit la banca (unde am fost girant). Intrebare, poate sa imi puna oprire pe salariu tinand ca la momentul cand am girat eram la un alt loc de munca, angajatorul este obligat sa imi puna oprire pe salariu chiar daca nu am fost la momentul respectiv angajatul lui. Eu mai am un credit in desfasurare, mai am de platit 4 ani si jumatate la el si rata lunara este de 550 RON, mai poate banca unde am girat sa puna poprire pe salariu tinand cont ca am 950 RON salariu. Din cate am inteles si am mai citit se poate pune oprire 1/3 din salariu sau pana la 1/2 din salariu, dar la mine daca rata pe care o am eu in banca depaseste 1/2 din salariu mai poate sa imi puna tinand cont ca am salariu 950 RON.