avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 310 soluții astăzi
Forum Activitate Buburuza1995

Activitate Buburuza1995

Va multumesc pentru raspuns. O singura lamurire suplimentara:In cazul in care dupa cele 11 luni ma angajez beneficiez de supliment de insertie pana la implinirea varstei de doi ani a copilului sau doar o luna( pana la un an pentru ca am solicitat ccc un an)?
Buna seara.
Ma aflu in urmatoarea situatie: am fost concediata de la locul de munca si am beneficiat de ajutor de somaj timp de 7 luni( in total am dreptul conform vechimii la 9 luni de ajutor somaj). Intre timp am nascut si la finalul celor 7 luni am intrat in concediul obligatoriu de lauzie urmat de concediu crestere copil un an.cele 11 indemnizatii se vor termina in februarie (ultime luna ar trebui sa fac dosar pentru tatal copilului insa momentan nu putem depune un astfel de dosar) Va rog sa mi spuneti cum se procedeaza si de ce acte este nevoie pentru a relua primirea ajutorului de somaj pentru cele 2 luni ramase care mi se cuvin. Voi putea beneficia de supliment de insertie? Mi se vor cer acte care sa ateste drepturile incasate de la primarie si implicit dovada ca s au platit asigurari sociale?
Multumesc