avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate calin1992

Activitate calin1992

Discuție Indemnizatie
Buna seara!
Daca nu ai loc de munca poti plati undeva taxele catre stat ptr a beneficia de indemnizatie crestere copil de doi ani?
Va multumesc!
Exista posibilitatea sa ai doua locuri de munca cu contract de cate 8 ore ptr fiecare job?
Va multumesc!
Un contract de munca se poate intrerupe fara decizia de incetare de la locul de munca anterior?
Am semnat contractul de munca la o firma ramanand ca dupa cateva zile sa aduc decizia de incetare de la fostul loc de munca.
Numai ca la fostul loc de munca persoana care se ocupa cu aprobarea demisiilor a fost in concediu si nu a aprobat-o.
Intre timp au fost anumite neclaritatii iar eu m-am intors la fostul loc de munca si mi-a spus sa vin de duminica ceea ce m-a facut sa cred ca inca nu mi-au incetat contractul de munca.
Acum problema este ca imi cer decizia de incetare a contractului iar eu nu am cum sa li-o dau ptr ca cei de acolo nu mi-au facut intreruperea....si mi-a spus ca in caz contrar contractul meu de munca va fi desfacut in alt fel.
Ma intereseaza ce inseamna ca va fi desfacut in alt fel si daca este obligatoriu sa aduc decizia de incetare de la fostul loc de munca?
Cred ca acum eu figurez ca fiind angajata la doua firme ambele cu cate opt ore pe contract.
Va multumesc!
Buna ziua! Lucrez la a agentie de pariuri sportive unde se fumeaza. Mi-as dori sa raman insarcinata si as vrea sa am posibilitatea sa beneficiez de acest concediu mai ales ca am astm bronsic si fumul de tigara imi dauneaza. Pot beneficia de acest concediunsibdebla cate saptamanii? Va multumesc!
Răspuns la discuția Asigurare sanatate
Da, suna cam ciudat. Asta este, Va multumesc...
Răspuns la discuția Asigurare sanatate
Este obligatoriu ca atunci cand nu muncesti sa iti platesti asigurarea de sanatate?
Răspuns la discuția Asigurare sanatate
Am 23 de ani si momentan nu lucrez.
Parintii mei sunt divortati iar eu port numele tatalui, mama revenind la numele de domnisoara. Exista posibilitatea ca tatal meu sa ma treaca pe asigurarea lui de sanatate. Mentionez ca e salariat.
Buna seara! Exista posibilitatea ca sotul sa beneficieze de indemnizatie crestere copil si sa se duca la serviciu si sa ia si salariul? Sunt casatorita legal. Va multumesc!
Răspuns la discuția Salarizare
Va multumesc mult! O seara buna