avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate vitalsmart

Activitate vitalsmart

Trafic de influenta? Mutare dosar in alt oras.
O mamica traia in concubinaj cu partenerul ei si copilul minor in Bucuresti. Aceasta si-a gasit un amant si a fugit cu el cand partenerul era la servici. Inainte de a fugi a avut un plan bine pus la punct. A inchiriat un apartament in alt oras unde are o ruda cu influente mari in sfera politica. In ziua in care a fugit a inchiriat doua microbuze si a golit tot apartamentul in care locuia cu partenerul.
Avand un copil minor a deschis un proces pentru stabilirea domiciliului la mama. Avand apartamentul inchiriat a reusit sa isi faca mutatie si a deschis procesul in orasul unde are rude in functii importante inclusiv in politie.
Concubina a castigat procesul desi a mutat domicilul copilului de trei ori in sase luni. Autoritatea tutelara a facut raportul in functie de apartamentul inchiriat. Concubina a luat copilul si l-a dus la parintii ei in alt oras si acum l-a mutat la domiciliul amantului. Concubina nici macar nu a respectat hotararea judecatoreasca. Tatal a chemat politia si reclamatia a fost inregistrata de fata unui fost sef in politie, ruda a concubinei. Si la Bucuresti a fost deschis un dosar de furt si fara rezultat. Cum se poate muta dosarul la Bucuresti pentru o hotarare corecta si impartiala?
Instanta nu tine cont de faptul ca prin hotararea pronuntata ingradeste dreptul tatalui de a avea legaturi personale cu minorul. Tatal face opt drumuri pe luna, dus - intors, aproximativ 3000km/luna pentru a vedea copilul. Acesta platese sume considerabile pe motorina desi concubina are si ea masina si permis de conducere. Ar fi trebuit sa aduca si ea copilul la tata pentru ca acesta plateste pensie intreaga.
Totodata tatal aduce copilul o luna pe an la domicilul lui si in acea luna plateste si pensia alimentara. De ce din moment ce copilul nu este la mama?
De mentionat faptul ca primul judecator a refuzat sa judece acest dosar (oare de ce?).
Multumesc!
Transfer din contul firmei in contul personal.
Buna seara!
De aproximativ o saptamana lucrez in Germania, fiind angajatul unei firme din Romania. Firma din Romania are contract de prestari servicii pentru o persoana fizica din Germania. Eu am venit inaintea muncitorilor pentru organizare.
Situatia este astfel;
Firma din Romania imi trimite bani pe cardul personal (nu de salariat) pentru diverse cheltuieli de organizare.
Multe cheltuieli sunt cu factura dar recent au venit cativa muncitori si au cerut avans 2500 lei. Am retras acesti bani si am platit muncitorii dar nu am documente care sa dovedeasca acest lucru.
Firma a solicitat emiterea unui card de imputernicit pe numele meu si cu siguranta voi mai retrage numerar pe care il voi cheltui fara documente (bani de mancare pt muncitori, avans inainte de salariu, cheltuieli neprevazute).
Cum pot fi in legalitate referitor la numerarul retras de la bancomat?
Multumesc!

Cifa este filmata de camerele video ale primariei dar nu se vede numarul. Am facut o poza si am inceput cautarile. Era o cifa albastra cu partea din spate alba cu dungi albastre. Am trimis la toti dispecerii de la statiile de betoane (ii cunosc pe toti) dar cifa nu a fost recunoscuta. Am cautat pe internet cife asemanatoare si am gasit masina. Am identificat-o dupa elementele distinctive (dungi pe capota, scara, indoituri ale portierei, pozitionarea girofarurilor dar si doua lanturi galbene puse ornamental de cineva).
Am sunat la vanzatorul bulgar si mi-a confirmat ca cifa a plecat spre Ucraina prin vama Giurgiu. Vanzatorul mi-a dat numarul soferului care este cetatean ucrainean. Am vorbit cu el si mi-a trimis doar actele masinii, asigurare, talon si un filmulet cu loviturile masinii si numarul de inmatriculare.
Surpriza imensa a fost faptul ca politistul de caz a spus ca nu am ce sa fac si sa ma resemnez. Zice ca ii trebuie inregistrarea video din momentul impactului.
Adica eu le-am facut treaba, am localizat masina, am informat frontiera (care au si prins masina dar au lasat soferul sa plece dupa patru ore pentru ca politia nu a vrut sa solicite consemn la frontiera).
Am convorbirile pe whats app prin care ucraineanul spune ca vine azi sa facem amiabila dar nu a venit. Am mai multe mesaje prin care "isi recunoaste fapta" in mod indirect.
Pe scurt, politia nu se implica suficient deoarece nu da importanta accidentelor cu avarii. Am observat ca proprietarii masinilor lovite in parcare raman in general cu paguba din cauza neimplicarii suficiente a organelor competente.
Din acest incident eu am invatat ca este mai bine sa fugi daca lovesti o masina parcata. Daca sunt prins risc sa raman fara permis 3 luni si ii dau asigurarea pagubitului si asta doar daca "are inregistrari video".
Viata in Romania devine "tot mai frumoasa".
Accident Bulgaria Ucraina.
Buna ziua!
Azi am gasit masina personala strivita de o cifa aflata in tranzit. In urma cercetarilor personale am descoperit ca autobetoniera a fost cumparata din Bulgaria de un cetatean din Ucraina.
Pana sa descoperim situatia, soferul a parasit Romania la volanul autobetonierei intrand in Ucraina.
Se mai poate face ceva?
Multumesc!

Modificari sistem incalzire in apartament.
Buna ziua!
Am un vecin care locuieste la un etaj inferior, vecin care si-a scos caloriferele si a instalat un sistem de incalzire in pardoseala. Cred ca acesta a taiat teava comuna de la tur si toata apa calda trece mai intai prin pardoseala acestuia si dupa aceea urca in alte apartamente. In apartamentul meu sunt intre 10 si 15 grade dupa aceste modificari.
M-am adresat administratorului si acesta a cerut sprijinul unui instalator dar vecinul nu vrea sa permita accesul pentru a se identifica problema si pentru a se repara instalatia.
Acest vecin imi aduce cheltuieli in plus cu energia electrica. Efectiv imi aduce prejudicii dar nu pot demonstra.
Ce se poate face in acest caz?
La sesizarea facuta de vecin, au venit cei de la primarie si au intrebat pe la mai multe porti " unde sta dl..... ca avem o sesizare din partea lui?"
"Piromanul" are plangere penala pt distrugere si nu s-a intamplat nimic.
Am trimis si de pe email si au revenit cu solicitarea de a declara numele complet si adresa. In trecut a reclamat un vecin aceeasi problema si cei de la primarie "l-au turnat".
Petitionarul a avut conflicte grave cu "piromanul" dupa acea sesizare. Inclusiv copii i-au fost agresati.
Sesizare anonima

Buna ziua!
Cum pot depune o sesizare anonima care sa nu fie clasata. Petitiile anonime sunt clasate in baza unei legi, lege care permite desfasurarea mai multor tipuri de infractiuni, dezmembrari auto, arderi de deseuri periculoase, etc.
In prezent am probleme cu un vecin care arde zilnic peturi, balegar si orice gaseste de ars. Acesta nu preda gunoiul pentru colectare si il arde. Vecinul este foarte agresiv si vreau sa fac o sesizare anonima care sa fie luata in considerare de autoritatile de mediu. Problema este ca cei de la mediu sunt foarte comozi si claseaza sesizarile anonime.
Cum ii pot face sa intervina?
Mentionez ca primaria si politia mi-au comunicat sa ma adresez garzii de mediu.
Multumesc!
Nu stiu pentru ce pot fi tras la raspundere. Mesajul lor a sunat amenintator si se refereau la afirmatia mea cu trimiterea unei firme sa oferteze lucrarea. Eu am semnat contractul pe legea 18 (unde operatorul plateste conducta stradala) dar firma care a venit mi-a prezentat o oferta in care eu trebuia sa platesc acea conducta stradala.
Operatorul spune ca respecta legea si nu ei au trimis acea firma. (Atunci de unde a aparut?)
Ideea este ca operatorul spune ca eu ii acuz ca au trimis un operator economic sa imi efectueze lucrarea pe banii mei, ceea ce au si facut.
Amenintare din partea unei firme.
In urma unei solicitari pentru racordarea la reteaua de gaze am primit un contract pe care l-am semnat (cu operatorul de distributie). Dupa semnarea contractului am fost contactat telefonic de o firma privata sa execute lucrarea. Acestia au venit, au facut masuratori si au intocmit o oferta. Inginerul a spus ca a fost trimis de operatorul de distributie.
Am contactat operatorul de distributie si i-am comunicat faptul ca firma trimisa de ei mi-a facut o oferta mai mare cu 1000% fata de devizul initial.
Operatorul s-a enervat si mi-a transmis "sa am mare grija in modul de exprimare la adresa firmei lor" prin faptul ca am sustinut ca au trimis ei o firma pentru a executa lucrarea.
Eu pot fi tras la raspundere pentru ceva?
De unde a aflat firma respectiva numarul meu de telefon, adresa exacta?
Personal, banuiesc ca un angajat al operatorului isi depasese atributiile legale.
Multumesc!