avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate emanuel1986

Activitate emanuel1986

Discuție moped
Ce tip de permis ai nevoie pentru a putea conduce o masina cu motor de maxim 500 cmc, putere de circa 5 CP si viteza maxima de 45 km/h? Se pot conduce cu permis categoria A sau AM?
Am un imobil cu cu o clauza de habitatie viagera incheiat cu bunici si parintii mei . Intre timp bunicii au decedat si eu si parintii mei vrem sa vindem casa. Ce fel de act aditional imi trebuie sa ca sa pot vinde aceasta casa, avand in vedere ca si parintii mei vor sa vanda acel imobil?
Buna ziua sper sa ma puteti ajuta cu un sfat in ceea ce urmeaza:

Acum 11 ani s-a realizat un act de vindere-cumparare a unei case. Casa este stil casa in oglinda, cu doua apartamente identice si o mica suprafata de teren in jurul ei, impartita in mod egal intre cei doi proprietari, actul realizat fiind doar pe unul din cele doua apartamente. Problema a aparut in momentul in care primaria, cu multi ani inainte de realizarea noului act, a luat o potiune din terenului respectiv pentru realizarea unui trotuar, aceasta noua modificare ne fiind mentionata in noul act de vindere-cumparare. In noul act este trecuta intrega suprafata de teren a celor doua apartamente, fara portiunea luata de catre primarie, aceasta suprafata fiind impartita in mod egal intre cei doi proprietari. Acum, conform noii impartiri, unul din apartamente ramane fara cale de acces la strada. Mentionez ca terenul luat de primarie,in trecut, a apartinut doar unuia din proprietari, celalalt nefiind afectat la momentul respectiv de aceasta modificare.

Intrebarea mea este: ce s-ar putea face in acest caz, pentru apartamentul care ramane, conform noilor acte fara cale de acces ?