avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate anul2015

Activitate anul2015

Discuție Teapa masina SH
Buna! Am cumparat o masina care are motorul foarte uzat(consum excesiv de ulei) .Am mers pe mana unui mecanic si se pare ca mi-am luat teapa cu tot cu mecanic. Masina a costat 2500 Euro. Reparatia ma costa in jur de 5500 de lei. Din punct de vedere legal/instanta mai pot face ceva in situatia asta sau ma impac cu situatia? Daca se poate face ceva care sunt procedurile ? Merita un astfel de demers? Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Hartuire pe WhatsApp
Cam ce sansa de reusita are acest fel de proces ?
In cazul in care lucrurile nu revin la normal probabil ca va trebuii sa se ajunga in instanta.
Răspuns la discuția Hartuire pe WhatsApp
Jigniri,vulgaritate,mesaje trimise constant, diverse amenintari cu ideea defaimarii, a incercat cu diverse minciuni si la locul de munca al mamei. Mai nou a postat pe facebook cateva poze gen "cocalari" pe care i le didica memei mele sau scria porecla familiei si a scris de doua ori (nebunii, sau nebuni aia) ceva de genul, referinduse la intreaga familie.
Sper ca am fost destul de explicit in termenii mei.
Buna tuturor.

De ceva timp fara nici un motiv intemeiat , o cunostinta de familie o tot hartuieste, jigneste si ameninta pe mama prin intermediul WhatsAp, cam de trei saptamani. Mentionez inca o data ca nu are nici un temei justificat.
Ce poate sa faca in aceasta privinta ? Constituie mesajele de pe WhatsApp o proba?
Buna,

Intentionez impreuna cu un prieten sa deschidem o firma pentru plasare forta de munca in strainatate.
Sunt interesat unde gasesc sa citesc legislatia in vigoare ce tine de acest aspect mentionat.

Va multumesc frumos.
elga50 a scris:

Salubritatea inseamna colectarea si transportul gunoiului la groapa de gunoi a orasului.
Ce legatura are acest prestator cu furnizarea apei in bloc?


Buna,
Din cate stiu in orasul in care locuiesc, aceeasi firma se ocupa atat de gunoi, canalizare, transport public, sistemul centralizat de apa(aici cred ca este o firma care detine statia de apa cat si reteaua dar incasarea taxelor si centralizarea datelor se face catre aceeasi firma care se ocupa si de serviciile mai sus mentionate) colectarea hartiei uzate etc...
Acesta este motivul pentru care am folosit termenul salubritate. Asa am in obisnuinta sa o numesc.
Referitor la penalitati, penalitatile aplicate de administratora nu se regasesc si pe lista de la salubritate. In unele luni pierderile nu erau alocate in mod egal fiecarui apartament, si aleatoriu , la uni mai mult la alti mai putin, insa in unele luni erau alocate in mod egal.
Inteleg ca pot exista mici diferente , dar nu chiar de zeci de metri cubi de apa. A fost o perioada de 5-6 luni in care nu s-a achitat nimic pentru asociatia de propietari din blocul meu , si noi locatari am platit asociatia. Au fost mai multe luni in care s-au incasat pierderi , cat si diferenta intre cea declarata la salubritate si cea cumulata de catre locatari.
O vecina a zis sa reclam la protectia consumatorului , eu cred ca nu are nici o legatura cu protectia consumatorului. Dumneavoastra ce parere aveti?
Buna,

De doi ani la apartamentul unde locuies a venit o noua administratora, de cum a venit mi sa parut ceva necurat la mijloc, deoarece brus a crescut valoare platilor cam la toti de pe scara. O vecina a verificat la firma de salubritate si exista diferente semnificative intre valorile incasate de catre dansa si situatia reala, atat la apa cat si la numarul de persoane. Diferenta de la sine inteles o "fura". Incaseaza penalitati care nu apar la firma de salubritate, diferenta rezultata este de cateva sute de lei in avantajul ei. Am vorbit toti de pe scara si dorim sa o reclamam, unde putem face asta si sub ce forma ?
Multumesc.
Buna Dimineata. Povestea este urmatoarea. Mama mea a vrut sa plece si ea la ingrijit batrani in Germania, din pacate a ales o firma de intermediere nu tocmai asa de buna. A platit 250 euro comision inainte si sa trezit ca ajunge in Germania la o firma sau stiu ce este si ramane in asteptare ca si alte femei care asteapta acolo timp de 2 -3 saptamani un loc de munca sau in cele mai rele cazuri renunta si pleaca acasa sau sunt plimbate de la o familie la alta. Firma respectiva face tot timpul asa cu oamenii, ii plimba pentru bani de transport si ii trantaluieste in Germania. Deci eu stiam ce face firma respectiva stia si mama, dar ea este mai increzatoare si a incercat marea cu degetul , fara sa asculte cand i-am zis nu te du cu firma ''X''. Intrebarea mea este urmatoare, ce pot face in privinta tepei care si-a luat-o mama, cat si firma sa nu isi mai continue activitatea sub aceasta forma inselatoare. Va multumesc si astept raspunsurile dvs.
Buna Ziua! Sunt interesat sa fac o cultura de ricin? Cum pot afla daca exista legislatie in vigoare si care este aceasta ? Cum pot afla autenticitatea semintei cumparate?