avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Activitate rally44

Activitate rally44

Buna seara as avea si eu o intrebare referitor la proprirea de pe card unde am doar alocatia copilului, din cauza ca nu am nici un venit ei s au gandit sa mi opreasca din alocatia copilului 30% din ea adica din 84lei mai iau 56 ,este normal sa mi faca asa ceva ??adica nu este venitul meu este pur si simplu alocatia de la stat a copilului si creditul este un card avantaj pt consum si a fost facut creditul prin 2007 este normal ce fac as vrea sa mi spuneti daca pot face ceva impotriva lor? Va multumesc
Răspuns la discuția divort cu minor
Va multumesc mult de tot da mediul cel mai bun este la mine ca eu si parinti meu ne am ocupat pana acum ,nu am foarte multi bani dar ma straduiesc sa aiba tot ce e mai bun ,ii pot cere o pensie mai mare decat cea de 200 ron ? Ca nu cred ca acesti bani ajung pentru intretinerea unui copil,daca el nu are nici un venit dar se lauda ca are bani de la parinti dar nuvrea sa mi dea decat cea minima de 200 ron. Va multumesc din suflet pentru raspuns ,pot cere in instanta un avocat din oficiu ?ca nu imi permit un avocat ,asta ca sa dovedesc ca nu el sa ocupat pana acum de copil
Răspuns la discuția divort cu minor
Deci ar putea ca tatal sa ia copilul ? Mentionez ca mediul de la tata nu este unul bun pentru copil se consuma bauturi alcolice foarte mult de catre parinti sotului meu ,ultima data cand am fost fosta mea soacra era beata moarta asta cand o prindeam ca fe obicei se inchide in camera ei ,socrul meu consumand alcol mult mai des nu ii lipsesc stlclele de vin din casa niciodata ,fostul sot stie foarte bine situatia cu toate astea ma ataca ca au bani ,nu conteaza si mediul in care va trai copilul? Plus de asta pana acum a stat cu copilul cat eu am muncit mama mea sa lasat de munca ca sa stea acasa cu copilul meu pana acum ea a stat cu el cat eu am muncit
Răspuns la discuția divort cu minor
Acum nici unul dintre noi nu are putere pentru ca nu avem nici unul de munca ,dar el are parinti cu mai mare venit in casa decat la mine asta ar putea in proces sa ma dezavantajeze pe mine?
Răspuns la discuția divort cu minor
Da eu am avut pana pe 31 decembrie pot dovedi cu acte si indecursul casatoriei din cinci ani am avut de munca cam trei ,momemtan nu am de munca dar daca as avea conta?el in decursul casatoriei nu poate dovedi ca nu a fost angajat niciodata
Răspuns la discuția divort cu minor
Copilul are 4 ani
Discuție divort cu minor
Buna seara ,as vrea sa stiu daca tatal munceste la negru si nu are acte doveditoare ca a muncit niciodata si nu poate dovedi ca poate plati pensia alimentara poate cere divortul si dreptul asupra copilului?
Răspuns la discuția retragere divort
Cererea de divort s a facut pe 6 ianuarie ,pe 19 ianuarie sa pus pe saitul judecatoriei daca se ducea la un cabinet de mediere nu trebuia sa fiu si eu instiintata? Nu trebuia sa fiu chemata printr un act scris ? Ca el asa ma intrebat daca ne putem intelege si am inteles de la el ca cei de la mediere iau dat tel sa l intrebe daca a ajuns cu mine la o intelegere pana sa puna pe rol divortul la judecatorie ,dar nu trebuia sa ma informeze cei de la mediere? Acordul lui cu mine era sa l las pe el sa se duca cu copilul de sarbatori, de zi onomastice la parinti lui fara mine doar el cu copilul ceea ce eu nu am fost deacord ,la mine in familie la parinti mei el putea merge fara nici o grija am fost de craciun impreuna cu el la ai mei parinti ca mie nu mi sa interzis niciodata asta ,si dupa am vrut sa mergem si la ai lui si nu l au primit cu mine sotia lui
Răspuns la discuția retragere divort
Va multumesc pentru raspuns din suflet,as mai avea cateva intrebari la d voastra ,sotul a depus divortul din culpa comuna dar in realitate adevaratul motiv este ca sa suparat pe mine ca nu am fost deacord ca de craciun sa se duca la parinti lui doar cu copilul( nu m au vrut pe mine niciodata in trecut am avut foarte multe discuti cu parinti lui pana cand am renuntat sa ma mai duc la ei eu si cel mic ,dar el a continuat sa se duca si de cate ori se ducea ii cerea sa vada copilul dar , fara mine ,ca le este dor de el si sa l duca dar fara ca eu sa merg si eu nu am fost deacord nicio sotul meu nu a muncit niciodata cu forme legale ,a muncit cu ziua ,eu in schimb am muncit si am acte doveditoare poate sa mi ia copilil daca el nu poate dovedi ca a muncit pe timpul casatoriei? ( ca ma ameninta ca o sa mi l ia)el nu poate dovedi ca a muncit acolo nu conteaza asta? Cand a depus cererea de divort nu trebuia sa dovedeasca ca poate plati pensia alimentara ? A zis ca nu ia cerut nimic si ca a spus ca poate plati pensia minima de 200 ron ( asta ce mi a zis el ) pot anula divortul eu cand voi dovedi ca nu a muncit si nu poate plati pensia alimentara ?(el se bazeaza pe parinti lui care au foarte multi bani )ei l au ajutat sa bage divort ca nu a avut posibilitati el ,nu avea bani ,nu are bani nici acum cu ce sa ne intretina,multumesc

Pot spune in instanta care este adevaratul motiv pentru care sa bagat divortul?

Mentionez ca noi ne intelegem bine dar atunci cand e vorba de parinti lui se schimba situatia ,tipa ,urla ,nu ma mai inteleg cu el

Acum nici eu nu mai muncesc nicaieri ma intretin parinti ,dar nici el numai ca eu pana pe 31 dec am muncit cu forme legale el niciodata l au intretinut parinti lui care iau dat bani tot timpul si mai avea cate o lucrare la negru cand si cand mai scotea cativa banuti
Răspuns la discuția retragere divort
Sa inteleg ca daca nu se prezinta sotul la prima infatisare se anuleaza divortul?(el fiind reclamantu)poate face o cerere la instanta daca divortul a fost facut print un birou de mediere si cei de la mediere la pus la judecatorie ( mentionez ca sotul meu nu a fost la judecartorie pentru depunerea divortului ci la un birou de mediere ,nu trebuia sa fiu contactata de cei de acolo?)