avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaDana28

Activitate AlinaDana28

@ausfahrt,

Si daca el ne obliga sa preluam acest contract de curent, inseamna ca el se absolva de orice vina? Cum am putea iesi din aceasta situatie, fara sa ramanem fara curent?
Ynocentta , problema cu sigiliul este la contorul general.

ausfahrt a scris:

"E problema dezvoltatorului sigiliul rupt. Trebuie obligatoriu sa preluati contractul pe numele noilor proprietari ,iar fFurnizorul de electricitate va inlocui oricum contorul.
Mai departe trebuie sa apelati la un electrician autorizat sa vada concret cum si daca este posibil cu costuri minime sa va monteze contoare individuale."

Am discutat cu un electrician autorizat si cu o echipa de la Enel, iar cei din urma au spus sa ne facem bransament nou definitiv( bransament care ajunge in jur de 30000 de euro pentru bransarea intregului bloc, bloc care in prezent are curent electric si care plateste factura catre Enel).
Buna ziua! Am cumparat un apartament cu 2 camere, intr-un bloc de 30 de apartamente, bloc care a functionat in trecut ca hotel. Avem mare problema cu contractul la curent deoarece factura vine pentru intreg blocul ( nu s-au facut dezmembrarile la curent), in regim hotelier. Acest aspect cu dezmembrarea la curent nu ne-a fost adusa la cunostinta de catre dezvoltator, iar acum cand ne-am constituit ca asociatie de proprietari dezvoltatorul ne obliga sa preluam acest contor neconform si acest contract pe numele asociatiei( in caz contrar va rezilia contractul). Va rog sa ne ajutati si sa ne dati o idee cum poate fi sanctionat dezvoltatorul, deoarece nu dorim sa ramanem fara electricitate. Multumesc anticipat!