avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Activitate Dinu_Aurelian

Activitate Dinu_Aurelian

Răspuns la discuția Neplata
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai dupa lovitura de stat din Dec. '89,scopul celor care "conduc" tara de atunci si pana in prezent,a fost acela de a o vinde,de a o distruge si de a inrobii poporul asta! Se apre ca nu conteaza ce vrea poporul,ci conteaza ce vrea Mafia politica! Ni se baga pe gat cu de-a sila! Eu ma intreb daca cel putin 1 mil de romani refuza contributiile si nu le platesc,ce se intampla? Ce ne pot face la atatia???
Ok! Va multumesc pt raspuns! :)
Răspuns la discuția Credit
Pai ori e lege ori tocmeala? Adica stiu ca majoritatea legilor sunt interpretabile si nu exacte dar se pare ca mereu sunt in defavoarea persoanelor fizice,in situatii de genul! Pai si daca are doar dreptul si nu obligatia,atunci cum mi se aduc la cunostinta anumite aspecte? Asa pur si simplu ma trezesc ca sunt executat silit? :)
Dar daca am actiona mai multi,ca o asociatiea sau ONG...credeti ca lucrurile ar sta altfel?
Răspuns la discuția Intretinator
S-a lasat de acel job pt ca incepuse baiatul scoala si programul nu-i permitea sa-l duca/aduca de la.scoala! Acum e si insarcinata! Nu e o problema ca nu lucreaza,nu ducem lipsa de bani dar daca statul tot ne baga mana in buzunar,ma gandeam.ca de ce sa nu fac la fel! Oricum,mai importanta pt noi educatia copiilor,asa ca prefer sa stea cu ei,decat sa aiba un job!
Răspuns la discuția Credit
Mda..."aveti dreptate dar nu vi-o putem da"!!! Ceva de genul. Pai o sa ma adresez unui avocat si o sa-i pun dosarul la dispozitie sau unei firme de avocatura,care se ocupa cu asa ceva. Voi vedea. Problema mea e ca sunt mai mult plecat din tara.
Răspuns la discuția Credit
Pai ma gandesc si eu ca nu sta nimeni sa studieze fiecare dosar in parte! E mai simplu sa faca abuzul,ca mai apoi "pagubitul" sa decurga la procedurile legale! Pe mine ma interesa daca am dreptate in ceea ce priveste acea lege si asupra faptului ca termenul de prescriptie a curs inainte de a fi pusa in practica poprirea! Va multumesc oricum pt raspuns. O seara buna!
Răspuns la discuția Copil
Multumesc pt raspuns. Pai sincer la noi in tara procedura de asoptie e crunta,plus ca in situatia de fata mi se pare penibil sa fie vb de asa ceva! Adica ma casatoresc cu mama sa,o sa aiba si o sora...chiar asta e singura cale? E mai mult decat absurd!
Discuție Copil
Buna seara! Anul acesta in mai voi avea casatoria civila! Viitoarea sotie are un copil de 7 ani dintr-o alta relatie. Tatal copilului nu a vrut sa mai aiba de a face cu ea cand a aflat ca e insarcinata,asa ca in afara de faptul ca a recunoscut copilul in certificatul de nastere,nu a mai avut nici o treaba cu ei! Nu plateste pensie alimentara,nu i-a cauta,nu si-a vizitat copilul...absolut nimic! Noi in afara de cununie,mai asteptam si o fetita,tot in acea perioada a cununiei! Intrebarea mea este: Daca ne casatorim si vom mai avea si o fetita,am putea cumva sa trecem si baiatul pe numele meu? Adica daca tatal ar semna la notar cum ca renunta la drepturile sale asupra copilului si este decazut din drepturi,poate eventual sa-si retraga si numele? Ideea este ca eu sunt in Anglia si ca sa-i aduc aici,e nevoie de acordul tatalui si de fiecare data pt orice,e nevoie de acordul tatalui. Un tata care e foarte greu de gasit,e total dezinteresat si are mari probleme cu alcolul! Se poate face ceva in privinta asta,o metoda simpla si eficienta? Va multumesc anticipat! Astept raspunsurile d-voastra,o seara buna!
Buna seara! Exista posibilitatea sa cer in instanta,neplata contributiei la sanatate si pensie? Adica oricum platesc din buzunar cand merg la medic pt orice,absolut orice. Asa ca de ce sa mai platesc si contributia din salar? Am si asigurare privata. La urma urmei ar trebuii sa fie optional si nu obligatoriu!!! La fel si cu pensia,ar trebuii sa fie optional si nu obligatoriu. Adica sa decid eu ce fac cu banii mei si unde ii dau,nu sa fie obligatoriu!!! Si referitor la impozite. Inteleg ca venitul este impozabil,pentru ca de acolo se platesc functionarii publici. Dar impozit pe masina,pe casa,pe teren? Adica o fi lege dar mie mi se pare un abuz iar logica mea imi spune ca defapt venitul ne este impozitat de mai multe ori in acest fel!!!! Va multumesc anticipat! Astept raspunsurile d-voastra,o seara buna!