avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate Mariandreea

Activitate Mariandreea

Răspuns la discuția Incadrarea ca programator
Anexa precizeaza si functiile care trebuie indeplinite pentru a beneficia de scutire.
Ca sa fii incadrat ca programator trebuie neaparat sa fi terminat studii superioare in domeniul informatic?
Scoaterea specializarilor, din acest punct de vedere, nu e de folos celor care au absolvit facultati din alt spectru, daca ei nu pot fi incadrati in una din functiile din anexa (desi fac aceeasi treaba ca si colegii lor cu diploma in informatica).
Buna ziua!

Se da urmatoarea situatie: absolvent de studii superioare (Studii economice-Marketing), lucreaza ca tester intr-o firma de IT. Incadrarea actuala este de ajutor programator (deci cu studii medii).
Odata cu Ordinul 835/2015 privind incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator, am auzit de firme in care absolventi de facultate cu diverse profiluri (nu din sfera IT) vor fi incadrati astfel incat sa primeasca scutirea de impozit.
Este posibil ca avand studii superioare, dar nu in informatica, sa poti fi incadrat ca programator? Sau este o alta functie in care as putea fi inclusa pentru a beneficia de scutirea de impozit, in caonditiile in care lucrez efectiv in domeniul creatiei de programe pentru calculator?
Buna ziua!
In 2012 s-a ascut fetita mea. Pe atunci nu m-a informat nimeni de posibilitatea de a primi acest salariu mediu pe unitate la nasterea copilului. Acest beneficiu era obligatoriu, avand in vedere ca exista in contractul colectiv de munca la nivel national? Sau fiecare firma putea decide daca sa ofere sau nu acest salariu in plus? Se mai poate face ceva acum in acest sens?
Buna ziua!
Ma intereseaza daca la noi in tara se ofera vreo subventie pentru cei care au ales sa inscrie copiii intr-un sistem privat de invatamant (cresa/gradinita/scoala). Stiu ca in alte tari exista astfel de decontari partiale ale costurilor, dar la noi exista asa ceva?
Multumesc mult!