avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate cenan

Activitate cenan

Răspuns la discuția Mi-a furat pamantul
Va multumesc ptr.rabdarea si amabilitatea cu care mi-ati raspuns.
Din 1990 sunt chirias pe o gradina de 5ari.a primariei.In1992 am construit 2 camere modeste din caramida,pe un planseu de beton,fara fundatie.In 2005 am declarat la primarie constructia,si platesc chirie si impozit.M-i se crapa peretii si a-s vrea sa o renovez,dar vreau sa o fac legal.I-mi puteti spune ce trebuie sa fac ca sa intru in legalitate ca sa o fac locuibila?Multumesc.
Răspuns la discuția Mi-a furat pamantul
Nu,dar pamantul a fost al bunicilor,fiind apoi dat in arenda de parintii mei,fara a face actele de proprietate.
Am o parcala de 43 ari la 200 km.distantacare a fost data in arenda cu 20 ani in urma.Parintii au decedat.Discutand cu o cunostinta din satul respectiv de terenul pe care il am,mi-a cerut sa i-l dau lui sa-l lucreze,ca-mi da 30%.Am fost de acord.Apoi mi-a cerut acte ptr.a cere subventie.I-am spus ca nu am nici un act.Atunci el mi-a spus ca terenul nu este al meu,si ca nu-mi da nimic,si ca acel teren este al lui pana se clarifica situatia.I-am spus ca terenul a fost dat in lucru de parinti,ca acel teren a fost lucrat de aceiasi persoana,ca am vecinii care cunfirma ca terenul a fost al parintilor mei,dar degeaba.I-am spus ca voi incerca sa-mi legalizez terenul,si mi-aspus ca el fiind consilier la primarie,i-mi garanteaza ca n-o sa-l pot legaliza niciodata,deci sa renunt,ca nu am ce face.Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac,ca indiferent cu ce pret vreau sa-mi recuperez pamantul.Va multumesc.