avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters344024

Activitate ContSters344024

sarbatoarea de rusalii


am inteles ca avem un sfarsit de saptamana prelungit, am inteles ca luni, distinct ca-i sarbatoare religioasa, este si sarbatoare legala

am gandit ca fiind declarata sarbatoare legala...are o importanta si un impact social mare! si am inteles ca dureaza doua zile ( duminica si luni)

ce inseamna aceasta sarbatoare si de ce are un impact aproximativ asemanator cu craciunul/pastele?

o sarbatoresc si alte credinte?

e o treaba complicata! trebuie sa stii cand/cum incepe actiunea civila si cum se termina..
cu alte cuvinte trebuie a stii si sa intelegi actiunea civila

angajati un avocat
utilizarea/evitarea/protectia diferitelor 'gaurici" face diferenta intre normal si alte alea:hugall:
in 2013 am fost angajat de o firma din romania

ulterior aceasta firma m-a delegat sa lucrez in elvetia

intrucat lucrez, tot lucrez de cateva luni... si nimeni nu imi plateste salariul, va rog:
1. pe cine dau in judecata pentru drepturile salariale
2. e aceeasi competenta si pe salariu si pe diurna
Răspuns la discuția Simulatie
:) actul poate fi simulat fie el bi, multi sau uniateral
asta zice textul

sa zicem ca-i vb de testament sau vreo rezolutiune/reziliere unilaterala

la intrebare simulatia presupune mereu un act secret si valabil si un act public si mincinos
Etică-Vania Usca



- În halul ăsta ai ajuns, să te încurci cu avocata?...
Domnul plutonier-major Onici părea revoltat. Doru căută să se justifice:
- Păi, sunt arestat la domiciliu, ea vine toată ziua, mai şi aduce câte-un coş cu diverse şi… din vorbă-n vorbă… S-a întâmplat!
- Este o încălcare a eticii profesionale!
- Ce etică? Doar sunt corupt…
- Nu tu, zic de ea! Cum te mai apără acum? Este un conflict de interese vădit!
- Păi, eu zic că se armonizează, nu se încaieră. Apoi, nu spunem la nimeni.
- Zău? Şi-n sala de judecată, când vei saliva privind-o, robit poftelor şi patimilor josnice?
- Procesul e pe 24, îmi trece salivatul până atunci.
- Balele poate-ţi trec dar, când îţi vei pleca privirea şi vei roşi vinovat, judecătoarea crezi că nu se va prinde?...
- Şi dacă se prinde, ce? În definitiv, suntem doi oameni liberi!
- Serios? Dacă-mi amintesc bine, tu eşti arestat la domiciliu! Şi, când vin să te verific, te găsesc răvăşit şi cu patul într-un hal fără de hal!... Cu atitudinea asta cred că, pe 24, libertatea va deveni pentru tine doar o amintire frumoasă! Apoi, gândeşte-te că mai vin oameni în vizită, că au voie! Ce vor spune când îşi vor da seama? Când au aşteptat să ieşi din arest şi acum tu?...
- Ce să spună? „Asta e!”…


....
taxele si/sau alte cheltuieli mereu sunt in sarcina dvs

imposibilitatea dvs e de competenta si la aprecierea instantei
roxanel a scris:

buna seara.
in acest caz, mama dvs fiind unic succesor, succesiunea nu poate fi dezbatuta in instanta .
cu cine s-ar "judeca" dansa ? in orice proces, tb sa fie un reclamant si un parat ..


notarii nu sunt de capul lor..
asa pare..dar nu sunt

fata de imprejurarea ca nu aveti banii pretinsi de notar, procedura nu are drep efect "afara din birou" ....ci pronuntarerea unei incheieri prevazute cu cale de atac la judecatorie
daca legea nu prevede invers..inseamana ca se poate


in lipsa incheierii sau a refuzului cererii efective...avem distinct, plangeri impotriva refuzului incheierii actului

roxanel ..s-ar judeca cu vacanta succesorala:D

adicatelea ar constata ca el e unic mostenitor si ca statul e strain:beer:

pai ori una ori alta:D

noi aici suntem specializati..ce solutie? .... la ce cautati dvs?
pai daca bunul e dobandit in timpul casatoriei se pune problema revocarii donatiei pt incalcarea rezervei succesorale...poate...respectiv a reductiunii:D