avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Activitate ionmoisil

Activitate ionmoisil

Va multumesc.
Buna seara. Va rog sa ma indrumati cum pot reprezenta legal pe mama mea in varsta de 87 de ani, imobilizata la pat in sensul ca nu-si poate misca nici macar mainile, neputand apuca si tine un pix. Reprezentarea se refera la posibilitatea de a primi pensia, de a gestiona facturile si platile legate de locuinta sa, de a decide cu privire la gestionarea situatiei sale medicale. Actualmente se afla in ingrijire medicala si se pare ca va fi nevoie sa ma ocup de cele de mai sus pe termen lung. Cum trebuie sa procedez, cui trebuie sa ma adresez si ce document trebuie sa obtin. Cat dureaza in medie pana la rezolvarea unei asemenea situatii? Multumesc anticipat.
Multumesc.
Am intocmit contestatia si am fost s-o inregistrez la Casa de pensii; nu mi-au primit-o, spunandu-mi ca aceasta procedura prealabila nu mai este valabila si, asa cum apare pretiparit pe formularul deciziei, nu poate fi contestata decat direct in justitie.
Va multumesc foarte mult, sunteti deosebit de amabil.
Multumesc pentru amabilitate. Care este instanta care solutioneaza contestatia respingerii? Am posibilitatea de a va contacta in particular pentru speta? Multumesc.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Va indemn sa va adresati instantei de judecata pentru lamurirea situatiei si pentru a determina casa de pensii sa respecte prevederile legale si actele depuse.

Am recuperat carnetul de munca de la casa de pensii.
In decizie motivul este "se respinge cererea de inscriere la pensia pentru limita de varsta intrucat nu sunt indeplinite conditiile art. 52 din legea 263/2010(stagiul de cotizare realizat este mai mic decat stagiul necesar de 15 ani)." Nu exista nici o alta precizare, iar, in tabelul cu date privind activitatea in munca anexat deciziei de respingere lipseste perioada 01.02.1993 (angajare) pana la 30.12.1994 (desfacut contractul de munca conform deciziei nr. 36/30.12.1994), perioada operata in carnet.
Am intrebat de ce lipseste aceasta perioada CA SI CUM NU AR EXISTA ACESTE INREGISTRARI in carnet si mi s-a spus de la ghiseu ca nu este completata coloana (4) corespunzatoare anului/lunii/zilei cand s-a operat in carnet desfacerea contractului de munca. Am facut observatia ca, atat in coloana (3) -mutatia intervenita- cat si in coloana(7)-denumirea unitatii, nr. si data actului pe baza caruia se face inscrierea- scrie clar "conform deciziei nr. 36/30.12.1994" si mi s-a replicat ca data deciziei putea fi diferita de data desfacerii contractului: nu inteleg de ce invoca o posibila data diferita a desfacerii contractului fata de data deciziei, cata vreme mentiunea este ca s-a desfacut contractul conform deciziei; nu inteleg nici de ce a mutat discutia catre data contractului cand coloana(4) din carnetul de munca se refera la data operarii in carnet a mutatiei intervenite. Persoana de la ghiseu a ridicat tonul si mi-a spus sa-mi dea acel angajator n-am inteles exact ce. Am informat-o ca pe internet societatea figureaza ca radiata in mai a.c. si mi-a spus sa caut arhivele societatii nu stiu exact pentru ce. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez avand in vedere ca termenul de contestare a deciziei de respingere este de 45 de zile. Unde se contesta deciziile de pensionare? Multumesc mult pentru orice informatie.
Răspuns la discuția pensie
Va multumesc pentru raspuns. Va rog, daca puteti, sa-mi spuneti cum sa actionez in continuare. Am vreo sansa sa depasesc aceasta situatie? Presupun ca ar trebui sa cer Casei de pensii o motivatie scrisa si sa actionez cumva contra societatii la care am lucrat in acea perioada. Se mai poate face ceva daca societatea s-a desfiintat? Multumiri pentru rabdare.
Răspuns la discuția pensie
Nu, nu exista nici un fel de mentiuni in decizie. Abia joi pot recupera carnetul de munca, pana la depunerea lui la Casa de pensii nu aveam asemenea mentiuni. Perioada lipsa este 1993-1994.
Răspuns la discuția pensie
Se respinge cererea de inscriere la pensia pentru limita de varsta intrucat nu sunt indeplinite conditiile art. 52 din Legea 263/2010( stagiul de cotizare realizat este mai mic decat stagiul necesar de 15 ani).