Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reprezentare persoana in varsta de 87 de ani ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reprezentare persoana in varsta de 87 de ani imobilizata la pat

Buna seara. Va rog sa ma indrumati cum pot reprezenta legal pe mama mea in varsta de 87 de ani, imobilizata la pat in sensul ca nu-si poate misca nici macar mainile, neputand apuca si tine un pix. Reprezentarea se refera la posibilitatea de a primi pensia, de a gestiona facturile si platile legate de locuinta sa, de a decide cu privire la gestionarea situatiei sale medicale. Actualmente se afla in ingrijire medicala si se pare ca va fi nevoie sa ma ocup de cele de mai sus pe termen lung. Cum trebuie sa procedez, cui trebuie sa ma adresez si ce document trebuie sa obtin. Cat dureaza in medie pana la rezolvarea unei asemenea situatii? Multumesc anticipat.
Bună seara!

Curatela reglementată de codul civil în art. 178 și următoarele rezolvă problemele dvs. Trebuie făcută o cerere la instanța de tutelă. Nu durează mult.
Va multumesc.
Nu aveți pt ce !

ionmoisil a scris:

Va multumesc.