avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate Nicoleta1010

Activitate Nicoleta1010

Discuție DONATIE
Buna ziua.

Prezint urmatoarea speta cu rugamintea de-a primi raspuns cat mai repede.
X doneaza un teren lui A si B, la notar. Terenul nu a fost parcelat
X si A incheie ulterior un act de vanzare -cumparare pt 1/2 din teren ( lotul primit ca donatie)
Dupa decesul lui B mostenitori pot intra in posesia lotului? Primaria nu le recunoaste dreptul la succesiune asupra terenului si pretind ca A este singurul proprietar.E corect ? Pot reveni cu detalii.Va multumesc.
Multumesc pt raspuns.
Dosarul din 2012 a fost suspendat cu drept de recurs.Am facut recurs in ianuarie si am primit termen in iunie.Dosarul cel nou , inregistrat in ianuarie, care mi-a suspendat vechiul dosar , nu are termen de judecata.
Ce pot face sa obtin un termen de judecata?
Buna seara

In luna ianuarie un dosar aflat pe rolul unei judecatorii a fost suspendat in baza art 244 alin 1 pct.1CPC 1865 , sau mai precis, ,,pana la solutionarea cauzei din alt dosar ''.
Noul dosar a fost inregistrat in ziua in care a fost suspendata cauza din vechiul dosar .
Noul dosar a fost inregistrat ,dar nu a primit termen de judecata, astfel incat cauza din dosarul in care sunt implicata se prelungeste nejustificat de mult.
Obiectul primului dosar este ,,hotarare ce tine loc de act autentic'', a fost depus pe rol in 2012 si suspendarea survenita ma impiedica sa intru in posesia proprietatii cumparate.Am facut recurs in vederea repunerii pe rol a cauzei ,dar am primit termen in iunie.
Ce pot face pt a primi termen in noul dosar?( am sau voi avea calitatea de intervenient in nume propriu)
Va multumesc
Tinand cont de faptul ca termenul pentru perfecarea actelor a expirat, ca, cumparatorul nu si-a manifestat interesul sa obtina actul autententic pe perioada vietii vanzatorului, eu , ca mostenitor sunt obligata sa-l despagubesc?
Tin sa specific faptul ca am vandut terenul inainte de a afla de existenta procesului .
Buna dimineata.
In 2009, am mostenit un teren ,care fusese ,,vandut''in baza unei chitante de mana, intocmite pe principiul X vinde, Y cumpara .Era specificat totusi ,ca actele sa fie perfectate la notariat in maxim 10 zile de la intocmirea ei. Dupa 2 ani am vazut ,pe un site ca am fost data in judecata si am pierdut terenul mostenit.
Am facut recurs, in care am aratat faptul ca nu am fost citata si ca nu am stiut de existenta unui proces, am ridicat exceptia lipsei de interes a lui Y in ceea ce priveste perfectarea actelor in timpul vietii lui X, am specificat faptul ca termenul pt intocmirea actelor in forma autentica a expirat (s-a prescris)....
Mi s-a respins recursul , iar in prezent sunt in faza executarii silite, am poprire pe bunuri.....
Urmaresc cu interes spetele prezentate in acest forum si am citit despre un apartament mostenit cu antecontract de vanzare -cumparare prescris, fapt ce m-a determinat sa scriu, cu speranta ca voi gasi o rezolvare cauzei mele inainte de a fi prea tarziu .
Mentionez faptul ca am suspiciuni in ceea ce priveste autenticitatea ,,chitantei ''
Va multumesc
Răspuns la discuția Drept de proprietate 2
gi-jane2 a scris:


Cum dvs nu aveti interesul sa cereti partajul acum ca va folositi de toata casa, puteti astepta (si strange bani pt sulta cat asteptati ) sa ceara creditorii lui partajul.


El a ramas in casa.Eu am plecat impreuna cu copiii.....
Răspuns la discuția Drept de proprietate 2
Având în vedere gradul de ocupare al instanţelor judecătoreşti (mai ales ale celor din Bucureşti), nu doar o singură dată am fost pusa în situaţia de a aştepta mai mult de sase luni (chiar 8) din momentul inregistrarii dosarului pana la obtinerea unui termen. Precum se stie un proces de partaj dureaza foarte mult si nimeni nu-mi garanteaza ca in timpul acesta datoriile respectivului nu vor creste sau ca ,creditorii vor astepta linistiti terminarea procesului .In principal e vb de datorii catre stat si catre institutia sub egida careia isi desfasoara activitatea profesionala.
De intelegere pe cale amiabila( sau nu) nu poate fi vorba...
Răspuns la discuția Drept de proprietate 2
In primul rand multumesc pentru raspunsuri..
.Am divortat in 2010.Datoriile fostului sot s-au acumulat dupa divort , reprezinta amenzi de circulatie, impozit pe partea lui de casa si alte credite neonorate.
In al doilea rand , doresc sa mentionez faptul ca apartamentul este folosit si ca sediu profesional, iar fostul sot a acumulat datorii rezultate din neplata impozitului pe profitul obtinut din profesii liberale.....(aprox 15 ani).
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati raspunzandu-mi la urmatoarea problema.Am divortat, dar nu am facut partaj.In timpul casatoriei am achizitionat un apartament in valoare de 50000 euro.De curand am aflat ca fostul sot are mai multe dosare de executare silita pe rol si multe alte datorii. In cazul in care va fi executat silit ,pot pierde si partea ce-mi revine din apartament? Ce trebuie sa fac pt a-mi proteja cota -parte ce mi se cuvine ?Va multumesc
Buna seara,
Va prezint urmatoarea speta pe scurt ;X si Y sunt coproprietarii unui apartament( cote egale). Din cauza datoriilor, lui X i s-a pus poprire si va fii executat silit.Respectivul nu are venituri sau alte bunuri.
Ce trebuie sa faca Y pentru a-si proteja cota ce-i revine din apartament.?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri...