Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate 2
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate 2

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati raspunzandu-mi la urmatoarea problema.Am divortat, dar nu am facut partaj.In timpul casatoriei am achizitionat un apartament in valoare de 50000 euro.De curand am aflat ca fostul sot are mai multe dosare de executare silita pe rol si multe alte datorii. In cazul in care va fi executat silit ,pot pierde si partea ce-mi revine din apartament? Ce trebuie sa fac pt a-mi proteja cota -parte ce mi se cuvine ?Va multumesc
Faceti partajul. Creditele contractate de fostul sot sunt din timpul casatoriei cu dvs?
Chiar daca creditele au fost contractate in timpul casatoriei nu raspundeti cu bunurile comune daca,nu ati semnat si dvs.contractele de credit.
Datoriile comune ale sotilor.Art.351-NCC."Sotii raspund cu bunurile comune pentru:
b)obligatiile pe care le-au contractat impreuna."
Actele de instarinare si grevare.
Art.346-(1)NCC"Actele de instarinare sau de grevare cu drepturi reale avand ca obiect bunurile comune nu pot fi incheiate decat cu acordul ambilor soti."
Urmarirea bunurlior comune
Art.353-(1)NCC"Bunurile comune nu pot fi urmarite de creditorii personali ai unuia dintre soti."
Tot partaj trebuie facut.
Este intr-adevar, necesar partajul in cazul prevazut de art.353(2) NCC"Cu toate acestea,dupa urmarirea bunurilor proprii ale sotului debitor,creditorul sau personal poate cere partajul bunurilor comune,insa numai in masura necesara pentru acoperirea creantei sale.
(3) Bunurile astfel impartite devin bunuri proprii." Desigur ca, partajul din proprie initiativa este si o msura de protectie fata creditorii personali ai fostului sot.
In primul rand multumesc pentru raspunsuri..
.Am divortat in 2010.Datoriile fostului sot s-au acumulat dupa divort , reprezinta amenzi de circulatie, impozit pe partea lui de casa si alte credite neonorate.
In al doilea rand , doresc sa mentionez faptul ca apartamentul este folosit si ca sediu profesional, iar fostul sot a acumulat datorii rezultate din neplata impozitului pe profitul obtinut din profesii liberale.....(aprox 15 ani).