avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate johnalexander

Activitate johnalexander

Daca va referiti la ajutor juridic, da, bineinteles ca vrea sa angajeze un avocat. Ideea este ca nu mai poate sta in acea casa cu el, ar pleca si azi. Singurele temeri ale ei sunt sa nu o afecteze cumva din punct de vedere legal. El este foarte agresiv verbal, nu mai suporta efectiv sa stea cu el in casa, se duce cu teama, cu scarba acasa, recent a si amenintat-o cand ea I-a spus ca a decis sa se desparta de el. Se teme de el, de ce ar putea face. Spiritele nu au cum sa se calmeze ci doar sa se inrautateasca.
Ea este foarte hotarata si s-a gandit la absolut tot ani de zile...numai ca nu a avut curajul sa faca vreun pas, acum si-a facut putin curaj si a stat de vorba deschis cu familia ei care o sustine si de aceea s-a hotarat si este decisa sa faca acest pas. Doar ca ii este teama pentru ca nu stie cum sa procedeze din punct de vedere legal.
Multumesc pentru raspuns. Cum recomandati sa procedeze? Sa ia copilul sa plece la mama ei apoi sa intenteze divortul? Trebuie sa aiba martori ceva cand pleaca din casa?
Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati cu cateva sfaturi, recomandari in urmatoarea situatie.
Nepoata mea, casatorita de aproximativ 7 ani doreste sa plece din casa cu copilul in varsta de 7 ani si sa se mute la mama ei apoi sa inceapa demersurile pentru divort, partaj si custodie.
Cum poate face asta cat mai urgent posibil fara sa o afecteze cumva la proces?

Pentru ca el nu vrea sa divorteze amiabil. Sunt tot felul de zvonuri precum parasirea de domiciliu sau abandon familie si nu stie ce sa mai creada, este foarte bulversata din acest motiv mai ales ca nu mai poate sta cu el in casa. A fost terorizata psihic ani de zile, jignita, ignorata, ba mai mult acum cand sotul ei a aflat ca vrea sa divorteze a si amenintat-o si nu mai sta deloc linistita in acea casa, chiar se teme pentru siguranta ei.
Buna ziua,
Teren intravilan pentru construirea unei case.
Buna ziua,

Nu am achizitionat niciodata un teren sau alte proprietati imobiliare...care ar fi etapele achizitionarii unui teren? Ce verificari presupune pentru a nu lua teapa?
Am auzit de cateva cazuri in care vanzatorul a falsificat diverse acte...au existat probleme cu drumul de servitute...cu vecinul care a depasit terenul lui... si tot felul de alte probleme ciudate.

Ce trebuie facut, unde trebuie mers pentru a inlatura orice neplacere?

Multumesc!
Buna ziua,

Parintii mei sunt divortati de ceva timp iar acum vor sa vanda apartamentul...este obligatoriu partajul?

Multumesc!
Răspuns la discuția Pasi pentru infiintarea unui PFA
Acolo nu completati nimic. Acelasi model de cerere este folosit pentru mai multe operatiuni, nu numai pt inregistrare PFA si se completeaza dupa cum este cazul.
Răspuns la discuția Pasi pentru infiintarea unui PFA
Am rezolvat de ceva timp cu contractul de comodat. Iar linkul pe care l-ati pus dvs. nu are nicio treaba cu contractul de comodat, nu mai induceti utilizatorii in eroare. Ceea ce ati postat este o declaratie de participare sot/ sotie, contractul de comodat este altceva.
Multumesc mult pentru ajutor. Inteleg ca nu sunt asigurat.
Imi puteti spune va rog cum pot remedia aceasta situatie? Daca tot mai fac un drum la ANAF pentru declaratia 600, sa rezolv si cu sanatatea totodata, pentru ca vreau sa fiu asigurat. Sper sa nu va deranjez cu atatea intrebari, insa nu ma pricep si stiti cum e, mai bine intrebi decat sa gresesti.