avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate bogdana125

Activitate bogdana125

Răspuns la discuția Titlul de proprietate
Multumesc pt raspuns
As mai avea cateva intrebari daca sunteti amabila,daca scoatem titlul de proprietate de la primarie acolo se vede daca a vandut pamant si cat pamant mai are?
Si se poate incheia un proces de judecata cu stabilirea unui nou proprietar daca persoana care la vandut era decedata in perioada in care sa judecat procesul?
Sotul meu are 2 surori,ambii parinti sunt decedati iar mama lor este mostenitoarea unor terenuri din partea parintiilor ei...Copii ar vrea sa dezbata mostenirea dar dupa moartea ei din pacate noi nu avem nici un titlu de proprietate ramas de la ea...Am fost la primaria din comuna de unde era ea si inclusiv pamanturile si nu vor sa ne scoata nici un titlu de proprietate sub pretextul ca daca noi avem titlul si vrem altul...Vreau sa precizez ca in acea primarie sunt foarte multe nereguli privind pamanturile oamenilor...Ce am putea face in acest caz?...Va multumim anticipat si dorim din suflet un raspuns,o indrumare.Multumim
Răspuns la discuția Marfa Ungaria
Si daca se poate as vrea sa va mai intreb ceva...
Daca cumpar marfa de la un taran care nu imi poate da o factura este ilegal sa trec marfa pe un Bordero Achizitii?
Răspuns la discuția Marfa Ungaria
Buna dimineata,
Nu cunosc prea bine legile din Romania,si ma gandesc sa nu ma opreasca la vama si sa imi confiste marfa din cauza ca nu am acea intracomunitara la masina sau nu stiu exact ce ar putea sa imi faca.
In legatura cu facturile pe care mi le dau ungurii eu le voi traduce si le voi baga pe firma dar ma gandesc sa nu ma opreasca pentru altceva
Discuție Marfa Ungaria
Buna ziua, am si eu o intrebare si sper ca ma puteti ajuta cat mai repede.Am o Intreprindere Familiala neplatitoare de TVA si as vrea sa achizitionez legume si fructe din Ungaria,dar nu voi depasi pragul de 10.000 de Euro deci nu voi deveni platitor de Tva...As vrea sa stiu daca pt aceasta tranzactie am nevoie de intracomunitara sau nu stiu ce ar putea sa mi se intample la vama.
Precizez ca voi lua facturi ,le voi traduce la un birou de traduceri si le voi inscrie pe firma...Ce ar putea sa mi se intample la vama?