avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate GIGI-PC

Activitate GIGI-PC

BUNA ziua, As avea si eu intrebare in domeniul fondului funciar si va rog ajutor (fiind umilit de primar ca nu mai exista terenuri ,si ma va despagubi guvernul Romaniei) .Ma poate ajuta cineva ? Comisia locala de restituire terenuri de fond funciar a Primariei Com. Valea Macrisului, Jud. Ialomita nu binevoieste sa i-mi reconstituie suprafata de teren arabil 0,55 ha teren extravilan ce a fost retinut ca supr,6 la suta canale din supr. 9,18 ha avind cererea depusa ptr.restituire cu nr.711 /19.febr.1998 (acum 25 de ani, circa 1/3 din varsta mea) tinindu-ma la rand motivind ca aplica prevederile legii nr. 165/ 16 mai 2013 conf. pct.( 3) ca atribuirea terenurilor se va face in ordinea stricta a depunerilor cererilor de revendicare. in cazul meu este un mod abuziv,ca eu am cerut reconstituirea suprafetelor care exista si au fost in CAP-uri trecute benevol de tatal meu si care sa desfiintat pri hotarirea adunarii generale ale fostilor membrii cooperatori. Mentionez ca am depus acesteia copie de pe fisa de punere in posesie sin arhivele statului din Registrul agricol documente care confirma suprafetele de 9,18 ha si locul acestora in tarlale in teren aflate si in prezent si in momentul colectivizarii. PRECIZATI va rog ajutor aceasta lege 165/2013 are efect in cazul meu sau aceasta are si efect de restituire numai a constructiilor si terenurilor preluate in mod abuziv in perioada regimului comunist ????in Romania. MII de multumiri si bafta in tot ceeace faceti. Cu stima, CONSTANTIN Ghe .data 19.04.2023 . MAI mentionez ca terenurile sunt in prezent intacte se pot folosi exista in prezent conf. documentelor depuse si nu au sot executate canale irigatii sau alte lucrari capatind alte destinatii
Bună seara ,As avea și eu o întrebare în domeniul fondului funciar ma poate ajuta cineva? Comisia locala de fond funciar a Primăriei Com.Valea Macrisului, jud. IALOMITA nu binevoiește sa i-mi reconstituie suprafață de teren 0,55ha teren extravilan ce a fost reținut ca supr. 6la sută canale din supr. 9.18ha. având cerere depusă cu nr
.711 /19 februarie.1998 (acum 23 ani) tinindu-ma la rând motivând că aplică prevederile legii nr 165/16 mai 2013 conf pct. (3) ca atribuirea terenurilor se face în ordinea stricta a depunerilor cererilor. Ce a ce este un mod abuziv ca eu am cerut reconstituirea suprafețelor care exista și au fost în CAP_uri.care sau desființat prin hotărârea adunării generale ale foștilor membrii cooperatori. PRECIZAȚI va rog ajutor aceasta lege are efect în cazul meu sau aceasta are efect de restituire numai a construcțiilor și terenurilor preluate în mod abuziv în perioada regimului comunist ??? în România. Mii de mulțumiri și baftă în tot ceea ce faceți.


28.12.2021.



Comisia de împroprietărire a gresit intocmirea titlului: via este in parcela de proprietatea de teren arabil, iar cu parcela pe care este amplasata fizic via vrea sa împroprietărească pe altcineva
multumesc frumos poate ma ajutati cu ord.50 sianexa 2 republicata in 31.08 1994


Buna ziua, Am fost angajat cu contract individual de munca la societatea SC .MOBIC SA.(fost Intreprinderea Industrie locala,,11iunie" Calarasi in perioada 07.07.1965 --20.07. 1972.In perioada 13.03.1970 pana la 20.07.1972 cind am lucrat ca tamplar mobila(efectuind operatiuni de aplicarea peliculei de nitrolac prin pulverizare si la masina de turnat nitrolac poliesteric pentru mobila si mobilier, si la slefuirea in alb umeda sau uscata mecanizata sau manuala a piselor din lemn sau placaj si a peliculei de lac poliesteric, la fabricarea mobilei) am fost incadrat in grupa a ll a de munca,in procent de 70 la suta. Am scos adeverinta de la societatea sc. MOBIC sa insa la temei legal al acsteia a fost trecut doar Conf. Ord. 50 /1990 anexa 2, fara sa se faca referire si la pct. ??? (deci incompleta) si Casa de Pensii Calarasi a respinso. Va rog ajutati-ma sa aflu la ce puncte din anexa 2 se incadreaza munca prestata conf Ord.50/ 1990. Mii de multumiri .Constantin Gheorghe, Calarasi 02.03.2015. Tel. 2723.293.449.:frantic: