Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta pentru munca grupa a 2 a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta pentru munca grupa a 2 a

Buna ziua, Am fost angajat cu contract individual de munca la societatea SC .MOBIC SA.(fost Intreprinderea Industrie locala,,11iunie" Calarasi in perioada 07.07.1965 --20.07. 1972.In perioada 13.03.1970 pana la 20.07.1972 cind am lucrat ca tamplar mobila(efectuind operatiuni de aplicarea peliculei de nitrolac prin pulverizare si la masina de turnat nitrolac poliesteric pentru mobila si mobilier, si la slefuirea in alb umeda sau uscata mecanizata sau manuala a piselor din lemn sau placaj si a peliculei de lac poliesteric, la fabricarea mobilei) am fost incadrat in grupa a ll a de munca,in procent de 70 la suta. Am scos adeverinta de la societatea sc. MOBIC sa insa la temei legal al acsteia a fost trecut doar Conf. Ord. 50 /1990 anexa 2, fara sa se faca referire si la pct. ??? (deci incompleta) si Casa de Pensii Calarasi a respinso. Va rog ajutati-ma sa aflu la ce puncte din anexa 2 se incadreaza munca prestata conf Ord.50/ 1990. Mii de multumiri .Constantin Gheorghe, Calarasi 02.03.2015. Tel. 2723.293.449.:frantic:
ORDIN 50/1990 - Republicat la 31.08.1994/ANEXA II. PCT.169
Adeverinta se completeaza de catre firma in baza documentelor intocmite cu respectarea Ordinului MMPS nr.50/ 1990 completat cu toate modificarile ulterioare la 31.08.1994. Firma va trebui sa certifice sub semnatura si stampila corectitudinea documentului emis.
Pentru a fi avuta in vedere de CJP la calculul pensiei dvs., adeverinta trebuie insotita si de copie certificata de autenticitate, dupa documentul intern al firmei prin care ati fost nominalizat, ca beneficiar de grupa de munca, in perioada cat ati lucrat la locuri de munca incadrate in grupe de munca.
multumesc frumos poate ma ajutati cu ord.50 sianexa 2 republicata in 31.08 1994

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Gasiti in "Documente utile" pe acest site
www.avocatnet.ro/content/con...
Bună ziua! Va rog sa ma ajutați cu grupa de munca pentru tamplar. Va Roooog. Mulțumesc
Catalinaq, utilizator