avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate elidiab

Activitate elidiab

Multumesc de raspuns.
Persoana de care spuneam a avut cancer si am inteles ca nu s-a recuperat inca in totalitate, oricum in ultimii 2 ani a fost doar pe concedii, probabil se inscrie la 1 an si 6 luni cu posibilitatea de prelungire. Eu sunt acum in dificultate pentru ca mi-e groaza sa ma interesez direct la persoana in cauza de data la care va merge la comisie ... fiind vorba de probleme grave de sanatate. Daca doar pe luna aprilie a afirmat ca mai are drept de concediu, la comisie trebuie sa mearga in ziua lucratoare imediat urmatoarea?
Va rog sa imi puneti care este perioada maxima de concediu de boala pe care o poate lua/primi un angajat? Depinde de domeniu?
Pe mine de la inspectorat m-au anuntat ca urmeaza sa primesc un post unde este titulara o doamna care de multa vreme este in concediu de boala. De la secretariatul scolii mi s-a spus ca doamna mai are dreptul inca luna aprilie la concediu, dupa care merge la comisie. Comisia poate sa ii mai dea concediu sau pensie de boala?
Răspuns la discuția Intrare in somaj
Eu sunt in CCC din mai 2013, dar contract aveam pe perioada det pana in 31 aug 2013, de atunci sunt in CCC, nu puteam beneficia de somaj pe perioada ccc, nu? Nu am dreptul la somaj? Adica o mama dupa ce a stat in CCC, daca nu isi gaseste loc de munca nu mai are drepul nici macar la somaj pana isi geste loc de munca?
Răspuns la discuția Intrare in somaj
tudorvaleriu a scris:

1. Daca v-ati inregistrat la Agentia de Somaj dupa incetarea contractului individual de munca (CIM), chiar daca erati in concediu crestere copil (CCC) puteti beneficia de indemnizatie de somaj.


Nu m-am inregistrat, nu stiam ca se poate in perioada de CCC.
Adeverinta de la angajator nu stiu daca pot lua, pentru ca fiind prof suplinitor, cu contract pe perioada determinata, contractul meu a expirat in 31 august 2013.

Răspuns la discuția Intrare in somaj
Perioada de CCC se incheie pe 1 aprilie 2015, copilul are 2 ani in 1 mai, dar stiu ca acum ccc este 1 an si 11 luni, nu 2 ani!
Eu sunt in CCC pana in 1 aprilie, nu am loc de munca unde sa ma intorc pt sunt prof suplinitor si de la inspectorat mi s-a spus ca acum nu sunt posturi disponibile. Va rog sa imi spuneti cand pot sa ma prezint al AJOFM pentru solicitare somaj, si care ar fi actele necesare, daca pot sa imi pregatesc ceva de pe acum ... Ar trebui sa cer si ceva scris de la Inspectoratul in invatamant ca nu sunt postui ? Din ce data pot intra in somaj?
Eu am lucrat in inavatamant, profesor suplinitor, acum sunt in CIC. In 1 aprilie treb sa ma introc la munca, dar in invatamant acum nu sunt posturi disponibile, desi vorbisem din toamna la inspectorat si mi s-a spus ca nu va fi o problema. Singura mea posibilitate acum ar fi sa intru in somaj. In invatamant se acorda un spor de 10 % pentru 10 ani neintrerupti in invatamant, din care eu acumulasem 9 ani si cateva luni. Vreau sa va intreb daca somajul mi-ar anula perioada acumulata pana acum? Stiu ca CIC, nu se aduna la vechime, dar nici nu imi anuleaza perioada acumulata, ci s-ar acumula in continuare. Va multumesc!
Eu sunt profesoara, dar nu sunt titulara, am CCC pana in aprilie, dar de la inspectorat mi s-a spus ca nu au un post intreg pe care sa ma intorc, deci nu am contract de munca ... pot sa intru din ccc in somaj? Care ar fi pasii de urmat? Somajul se considera vechime in munca?
Eu sunt in CIC, fetita implineste 2 ani in 1 mai. Eu inca alaptez, am aflat de curand ca tatal are dreptul la o luna de CIC ... dar e obligatoriu? Exista temei legal pentru cazul contrar? Cum imi este afactata vechimea? ... sau intrerupere in activitate daca eu stau pana exact la 2 ani in CIC?