avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate pop1234

Activitate pop1234

Dar avand in vedere ca sunt angajata intr-o alta firma se mai poate considera absenta nemotivata la vechiul loc de munca? teoretic eu pot dovedi ca ma aflu intr-un alt loc de munca
Am depus cu o saptamana in urma o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor incepand cu data de astazi mentionand ca ma voi angaja la o alta firma, insa angajatorul a refuzat sa imi semneze cererea. Eu de astazi am inceput serviciul la noua firma, semnand totodata un nou CIM, si drept urmare nu m-am prezentat la vechiul loc de munca. Care ar fi consecintele si ce as putea face in aceasta situatie? Se poate considera abatere disciplinara(absente nemotivate) ca nu m-am prezentat la vechiul loc de munca? Nu ar fi normal ca fostul angajator sa imi inceteze contractul cu acordul partilor?
Va multumesc!
In anul 2013 am fost incadrat pe postul de referent clasa III debutant timp de un an de zile , in conditiile in care aveam deja o facultate absolvita in domeniu. Dupa un an de zile am fost trecut pe post de inspector clasa I asistent. Perioada de un an in care am fost referent se poate considera vechime in specialitatea studiilor superioare?
As dori sa stiu daca un functionar debutat poate avea dreptul la concediu fara plata si care ar fi durata maxima?