Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz incetare CIM cu acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz incetare CIM cu acordul partilor

Am depus cu o saptamana in urma o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor incepand cu data de astazi mentionand ca ma voi angaja la o alta firma, insa angajatorul a refuzat sa imi semneze cererea. Eu de astazi am inceput serviciul la noua firma, semnand totodata un nou CIM, si drept urmare nu m-am prezentat la vechiul loc de munca. Care ar fi consecintele si ce as putea face in aceasta situatie? Se poate considera abatere disciplinara(absente nemotivate) ca nu m-am prezentat la vechiul loc de munca? Nu ar fi normal ca fostul angajator sa imi inceteze contractul cu acordul partilor?
Va multumesc!
Angajatorul nu este obligat sa va dea acordul pentru incetarea c.i.m.

Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

In opinia mea este ca, ar fi normal ca un angajator sa accepte asa ceva.
Dar avand in vedere ca sunt angajata intr-o alta firma se mai poate considera absenta nemotivata la vechiul loc de munca? teoretic eu pot dovedi ca ma aflu intr-un alt loc de munca
Da, este considerata absenta nemotivata la vechiul loc de munca.

Nu are nicio legatura faptul ca ati incheiat un nouc.i.m.cu un alt angajator.