avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate MIKKAELACONTA

Activitate MIKKAELACONTA

Am o hotarare definitiva si irevocabila, in urama unui proces intentat unui client, in urma careia nu s-a mai putut recupera creanta. Noi am achitat tva-ul la marfa vanduta , suma destul de mare.

Acum am intrat in posesia hotararii , si se poate ajusta tva-ul colectat, ma poate ajuta cineva in contabilitate inregistrez 6588 (chelt nededuct)= 4427, iar la decont unde inregistrez suma pe rd-ul 33? Daca se poate sa ma lamuriti cum sa fac.

Va multumesc frumos. O zi buna
va multumesc frumos.
Va rog frumos daca poate cineva sa imi raspunda, am un salariat si are funtia de -director general, dar in ultima perioasa imi mai transporta marfa, se poate sa dau o decizie internca ca si sofer?, dar care sa nu apara ca si cumul de functii, respectiv sa nu transmit revisal. Multumesc frumos.
Va rog frumos daca ma poate lamuri cineva, am 4 asoc , si 2 pleaca din firma, se duc la ORC, vand partile sociale, dar mentionez ca are dividende de ridicat aferente anului 2015 pentru care s-a platit imp/div in 2016, si au drept sa le ridice in 2017, intrebare: poate sa renunte la ele in detrimentul datoriilor pe care le are societatea de achitat?, Multumesc frumos.