avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate torehon

Activitate torehon

Buna ziua
Imi puteti spune va rog ce implica un contract freelancer.Sotul meu trebuie sa semneze un contract ca freelancer dar nu i s-a spus ce trebuie sa plateasca la stat,cat trebuie sa plateasca.Angajatorul nu este din Romania
Răspuns la discuția incheiere contract munca
Multumesc mult pt raspuns.
Răspuns la discuția incheiere contract munca
L-a semnat cu angajatorul austriac.
Răspuns la discuția incheiere contract munca
Daca a fost angajat in Austria si detasat in Ghana iar contributiile le-a platit acolo in Austria,legislatia este aceeasi ca la noi?
Sotul meu a fost angajat in august 2014 de o firma subcontractoare din Austria si distribuit la firma ''.........''ca supervizor.El a fost angajat pe peroada unui proiect din Ghana care ar putea sa dureza 4 ani.Dupa 8 luni cei de la firma ......., fara nici o explicatie, i-au zis ca o sa-l schimbe cu un austriac iar el ,trebuie sa se descurce cu firma subcontractoare.I s-a luat biletul acum la finalul lui Martie sa vina in Romania, fara sa il anunte cineva ce se v-a intampla cu el.Azi a primit de la firma subcontractoare un e-mail in care i se multumeste pentru servicii si ca ramane in baza lor de date.Eu asa ceva nu am mai auzit pana acum.Ce considerati ca trebuie facut?
Va multumesc pt raspuns dar sunt nelamurita.El a lucrat pt angajatorul austriac 8 luni (treizeci si ceva de saptamani) si are 40 de ani.Din ce am inteles nu poate primi somaj in Austria.Poare primi in Romania dar nu stiu daca i se pot aduna si aceste 8 luni deoarece contributia pe aceste luni a fost platita in Austria.Nu stiu daca aceste contributii se pot transfera.
Din Austria.Contractul in primii ani pe care i-a lucrat pt aceasta firma,a fost facut in Romania.Din august 2014 a fost semnat cu aceasta firma subcontractoare in Austria un alt contract pt ca cel din Romania se termina in ianuarie 2015
Angajator strain.
Buna ziua

Sotul meu a lucrat pt o companie austrica timp de doi ani in Romania, fiind contribuabil aici apoi, expirand contractul i s-a oferit de o firma subcontractoare( ale aceleiasi firme pt care a lucrat in Romania)un contract in Africa dar contributiile fiind platite in Austria.Acum dupa 8 luni de munca in Africa aceasta firma vrea sa aduca un austriac in locul lui iar cu el nu se stie ce se v-a intampla.Daca nu ii fac o alta propunere decenta si isi da demisia,poate lua somaj?. Cum poate proceda?




Va multumesc