avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate celentana26

Activitate celentana26

Răspuns la discuția Tacita relocatiune
Am preluat un contract de inchieriere de la o pers juridica ce il avea incheiat cu primaria asupra unui teren pe care am amplasat un magazin, contract care intre timp a expirat. As vrea sa fac cerere de prelungire a contractului printrun act aditional de inchiriere a jumatate din perioada contractata initial (stipulata in contractul vechi de inchieriere a terenului respectiv), tocmai pentru a nu incheia un alt contract (deoarece stiu ca dureaza), invocand tacita relocatiune pentru perioada in care am fost descoperit.
E legal sau tacita relocatiune opereaza doar in cazul inchirierii locuintelor?
Buna!
Inceea ce priveste tacita relocatiune ma intereseaza daca opereaza si in cazul contractelor de inchiriere a unui imobil (suprafata de teren de sub un magazin-destinatie teren stabilita prin HCL- direct nu prin licitatie).
Buna!
Am rugamintea sa ma ajutati cu un articol de lege prin care un primar poate anula o dispozitie de sanctionare a unui functionar public cu mustrare scrisasi cam cum ar trebui sa sune acea dispozitie in conformitate cu prevederile legale?
Va multumesc anticipat!
Am atacat-o prin plangere la Prim Procuror si am primit raspuns prin Ordonanta de clasare, -solutia data de pocuror este temeinica si legala, obligandu-ma sa platesc tot eu cheltuieli judiciare in valoare de 50 lei,desi am demonstrat reaua credinta a tatalui si faptul ca detine un bun mobil Parchetul a dat ordonanta de clasare, ordonanta in care mi-a trecut gresit numele.
In afara faptului ca pot face plangere la instanta, ma pot prevala de faptul ca mi s-a trecut gresit numele in Ordonanta pt a nu plati cheltuielile judiciare?
Multumesc pt raspuns!
Buna!
In ce context si in baza carei legi se poate deconta naveta angajatilor unei primarii? Este legal?
Multumesc!
Mamei nu i s-a stabilit taxa judiciara, ci doar i s-a pus in vedere de catre doamna judecator ca pana la urmatorul termen sa achite acea taxa raportata la contravaloarea sumei pe care o solicita ca si pensie alimentara.
Ce ar putea face mama pentru a se face inteleasa ca nu are pretentia executarii silite de catre instanta deoarece are pe rolul parchetului o plangere penala in acest sens, va rog?
Buna!
Am si eu rugamintea daca se poate sa ma ajute cineva cu un model de plangere la Prim Procuror impotriva unei solutii de clasare intrun dosar de abandon de famile in baza art 16 alin. 1 lit. b din Codul de Procedua Penala, desi s-a demonstrat reaua credinta a inculpatului
Ce documente trebuie incheiate in urma unei inventarieri la o institutie publica, conform legii?
Tatal unui minor este obligat printro sentinta judecatoreasca sa plateasca lunar un anumit cuantum reprezentand pensie de intretinere de la data introducerii actiunii respective in instanta, respectiv 2 ani in urma.
Pe langa faptul ca tatal nu si-a achitat suma datorata retroactiv, incepe sa ii achite minorului prin mandate postale (dupa pronuntarea sentintei civile prin care era obligat la plata), o pensie alimentara mult mai mica decat cea stabilita de instanta, cuantumul ei doar de el stabilit fiind variabil in fiecare luna.
Colac peste pupaza tot tatal deschide o noua actiune in instanta pentru micsorare pensie de intretinere, (pensie pe care nu si-a achitat-o).
Mama, in intampinare solicita instantei realizarea dreptului la intretinere prin punerea in executare silita a sentintei emise deja in acest sens avand in vedere ca exista un titlu executoriu printro Sentinta Civila.
INSTANTA II PUNE IN VEDERE MAMEI SA TIMBREZE CEREREA PROPORTIONAL CU DEBITUL SOLICITAT TATALUI, SI CARE REPREZINTA RESTANTA PENSIE INTRETINRE MINOR.
E LEGAL CA MAMA SA PLATEASCA TAXA DE TIMBRU PENTRU O PENSIE DE INTRETINERE CE NU A PRIMIT-O SI NICI NU ARE SIGURANTA CA O VA PRIMI PENTRU MINOR?