avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate nico_diana@yahoo.com

Activitate nico_diana@yahoo.com

Buna ziua, eu si sotul meu avem salariul minim pe economie , trecut in cartea de munca. Fiind sofer sotul beneficiaza de o diurna zilnica, mai putem cere bursa sociala pentru copii? Mentionez ca diurna nu este , fixa si constanta..reprezinta doar o suma alocata pentru hrana in zilele in care nu ajunge acasa. MULTUMESC
deci, oarecum sant obligata sa semnez si sa merg la serviciu de 1 iunie...??
buna ziua,
am primit urmatorul mail , in care sant pusa sa semnez aceasta decizie, as dorii ca oricine sa-mi petrec ziua de 1 iunie cu copii, dealtfel ca toata lumea...va rog sa imi spuneti daca sa semnez si sa merg la munca si daca nu ce se poate intampla si cat este de legala aceasta ,,decizie,,

,,Avand in vedere specificul activitatii....de aprovizionare a unitatilor sanitare, pt asigurarea continuitatii, preluarii si livrarii tuturor comenzilor , in data de 1 iunie 2017 activitatea tuturor salariatilor se desfasoara in program normal.
in conformitate cu prevederile C.Muncii, pt munca prestata in data de 1 iunie, salariatii vor beneficia de o zi libera in urmatoarele 30 zile.,,
se mai mentioneaza ca nu pot lua o zi din concediu decat conform programarii si ca daca ,, din motive justificate,,(cum dealtfel sant toate la aceasta firma), daca nu imi pot da ziua libera in contul celei de 1iunie se plateste cu 100%, acea zi.
datorita unor probleme personale am nevoie de concediu pt o perioada de 3 saptamani.
in ce conditii pot cere angajatorului concediu fara plata, mentionez ca nu am gasit stipulat in contractul de munca ceva legat de acest lucru.
multumesc
buna ziua,
am cerut la serviciu o adeverinta pt internare cu zilele de concediu medical pe anul in curs, necesara pt o internare , nu vor sa raspunda angajatorii bsolicitarii mele, ce pot face sa obtin acea adeverinta am mare nev de ea.
multumesc
Răspuns la discuția mai pot beneficia de somaj?
articolul 55 litb, specifica , acordul partilor, deci nici o sansa....
buna ziua,
am trecut dintr-un concediu crestere copil in altul, in timpul celui de al doilea concediu am primit trei salarii compensatorii, dupa care am incetat contractul de munca cu art55 lit b., mai pot beneficia de somaj?