avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 232 soluții astăzi
Forum Activitate adrian_patrascu

Activitate adrian_patrascu

Ideea nu e rea insa si aici e complicat in sensul ca,ultimii lui vecini,nu vad de unde sa stie,pentru ca sunt din Arges,iar el erea nascut in Alba!Voi trimite e-mailuri catre cele 2 primarii din localitatile mai sus mentionate cat si catre CNSAS in incercarea de a afla ceva,cat despre batranii din zonele respective,e greu de crezut ca ar avea cunostinte,pentru ca se presupune ca a plecat din Alba imediat dupa razboi,iar frati si surori nu a avut,cel putin asa stim de la el!
Va multumesc pentru raspuns,si mai astept si alte sugestii,poate cineva s-a mai confruntat cu o astfel de speta!
O speta complicata,va rog,indrumati-ma!

As vrea sa va rog,sa ma indrumati,cum as putea afla mai multe detalii despre viata bunicului meu!Problema este asa:
Se cunosc foarte putine lucruri despre bunicul meu,inclusiv localitatea de nastere,e o enigma,in sensul ca,in certificatul de casatorie este trecut ca localiate de nastere,Teius Alba,iar in cel de deces,localitatea de nastere este Galtiu Alba,el decedand in 1988 intr-un oras din Arges,unde isi avea si ultimul domiciliu!A avut 3 copii,insa pe nici unul nu i-a interesat nici un fel de detaliu din viata tatalui lor,ori nu li s-a spus nimic!Tot ce se stie despre acesta este ca dupa al 2-lea razboi modial,a mai fost casatorit,insa a ramas vaduv,in urma unui accident!In ce conditii a ajuns in orasul in care si-a trait restul vietii,este din nou o necunoscuta,ideea e ca,conform spuselor lui,pe drum si-ar fi pierdut toate actele,si a trebuit sa le refaca!Se mai stie despre el,ca a ramas orfan de mic,iar din ce stia el,stra-bunicul ar fi fost legionar si ma gandesc ca probabil,tot misterul asta legat de viata lui,sa se datoreze tocmai acestui fapt!As vrea sa fac cercetari in acest sens,sa aflu mai multe despre el,insa nu stiu de unde sa incep,si cui sa ma adresz!Presupun ca si numele de familie a fost putin modificat in regimul comunist,pentru ca este de origine germana,si cred eu,ii lipseste o litera!As vrea sa fac cercetarea pe cont propiu,de aceea apelez la dumneavoastra pentru indrumare!
Daca am gresit subforumul,rog un admin sa il mute in locul in care considera necesar!
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția posibila mostenire
Multumesc frumos pentru raspuns!
Tinand cont ca au trecut zeci de ani de atunci,exista vre-o posibilitate ca mama sa afle daca s-a facut totusi o succesiune asupra terenurilor si casei fara ca ea sa fie informata asupra acestui lucru?sau exista vre-o cale legala,lege,ceva in care noi sa putem cere informatii legate de ce a avut stra-bunica acolo?pentru ca este posibil ca valoarea intregii mosteniri,sa fie una mica si atunci costurile in instanta si toata alergatura sa nu merite efortul!Repet faptul ca noi nu avem decat certificatul de deces al buniculu,respectiv tatal mamei!
va multumesc
Buna ziua!
Am si eu o speta ceva mai complicata,si as dori cateva lamuriri din partea comunitatii,pentru ca nu stiu la cine sa apelez,astfel:
Bunica mamei mele,a avut 4 copii,2 fete si 2 baieti,fetele s-au casatorit una la Tulcea si cealalta la Galati,iar baietii s-au casatorit in apropierea orasului Pitesti,unul dintre ei fiind tatal mamei mele!
Tatal mamei,decedeaza de tanar in 1978,iar dupa aceasta,la scurta vreme,bunica mamei,vine cu propunere la mama sa-i lase ei bunurile mobile si imobile,pentru ca tatal mamei erea cel mai mic si dupa legea nescrisa a satului romanesc,cel mai mic ramane in casa dupa moarte parintilor!Mama accepta insa nu s-a facut nici un fel de act,mama fiind minora la acel moment!Anii au trecut,mama s-a casatorit in alta parte a Argesului,dar pastra legatura cu bunica sa,asta pana cand una din fetele ei,a venit si a luat-o la ea,astfel rupand orice legatura cu mama!S-a aflat la catva ani distanta ca batra a murit,si a fost inhumata in Cateasca,locul unde avea locuinta personala,insa nici mama,nici nora mamei nu au fost anuntate!Dupa revolutie,mama a mers la primaria comunei Cateasca sa ceara niste informatii,atat despre rudele ramase in viata,cat si despre data decesului bunicii,in ideea de a deschide succesiunea atat dupa tatal ei cat si dupa bunica,insa de acolo nu i s-au dat nici un fel de informatii,i s-a spus doar ca succesiunea nu fusese deschisa,deci ramanea vacanta!nu i Acum,mama mea ar dori sa reincerce deschiderea succesiunii,insa ne lovim de urmatoarele probleme:
1)lipsa documentelor,noi nu avem decat certificatul de deces al tatalui mamei mele
2)lipsa informatiilor de orice fel atat despre data decesului stra-bunicii,cat si despre masa succesorala,decat din spusele oamenilor foarte in varsta din zona respectiva,
3)dreptul legal al mamei asupra unei cote din intreaga masa succesorala,in calitate de nepoata de fiu
4)Nu stim cine mai traieste din toti cei 3 fati ramasi in viata la momentul respectiv si cum putem da de ei,in conditia in care legaturile s-au rupt de prin ani 1982

De aceea,va rog,daca imi puteti raspunde,la acest mesaj,cu un sfat o indrumare,orice,totul este bine-venit si v-as ramane recunoscator!
Va multumesc anticipat
Va rog,ma poate ajuta cineva cu informatiile solicitate?
Maine intentionez sa trimit e-mail cu problema relatata mai sus,totusi as avea nevoie de un sfat avizat!Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Se da urmatoarea problema:
Tatal meu,decedat,a avut 2 contracte la RDS-RCS,unul pentru internet si unul pentru CATV!Dupa decesul lui,am mers personal cu o copie dupa certificatul de deces cat si certificatul in original,si actele mele pentru a face rezilierea contractelor lui,si a prelua eu acele abonamente!Mi s-au facut atat rezilierea contractelor lui,cat si alte noi contracte cu aceleasi specificatii pe numele meu,iar de atunci pana in prezent sunt titular pe aceste contracte,neinregistrand nici o datorie catre ei!Acum,dupa mai bine de un an de zile de la cele mentionate mai sus,primesc o instintare de la departamentul lor de recuperare creante,pe numele tatalui meu,in care se solicita achitarea de urgenta a unei datorii de 54 de lei catre ei!
La momentul rezilierii contractelor lui,nu mi s-a spus ca exista o datorie pe numele lui,pentru ca as fi platit pe loc,tocmai sa evit viitorele probleme,mai ales ca nu erea vorba de o suma mare!As dori,daca aveti amabilitatea sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1)Erea obligat operatorul cu care am facut procedura,sa ma informeze cu privire la aceasta datoriesi sa refuze rezilierea contractelor tocmai din acest motiv?
2)Exista cumva vre-o lege,care sa ma protejeze in acest caz?Pentru ca nu mi se pare corect ca dupa mai bine de 1 an de la rezilierea contractelor lui,sa fiu nevoit sa achit acel debit de care eu habar nu aveam ca exista?
3)Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Mentionez ca am sunat la ei,si au cam dat-o din colt in colt,iar in cele din urma mi-au sugerat sa fac o sesizare scrisa,trimisa prin e-maill,si daca se va dovedi ca a fost o problema de comunicare din partea lor,se vor lua masuri,ceea ce ma indoiesc ca se va intampla si tocmai de aceea as avea nevoie de un articol de lege de care sa ma pot lega in sesizare!
Va multumesc anticipat,pentru orice recomandari!
Bună ziua!
Se dă următoarea problemă:
Tatăl meu, a decedat în iulie anul curent, și impreuna cu mama, dorim sa dezbatem succesiunea după el! Tatal și mama mea, au împreună un apartament cumpărat prin anii '90,al cărui contract este nelegalizat, fiecare cu cota de 50% amândoi fiind căsătoriți la cumpărarea apartamentului, cât și acum la momentul decesului tatălui meu!Pe lângă acesta mai exista în acte și un Wartburg cumpărat de tata tot în acea perioadă cu chitanță de mâna și vândut tot de el, la scurt timp, tot prin chitanță de mână, însă ne scos de la taxe și impozite, drept pentru care, și în acest moment plătim impozit pentru el!
Intrbarea mea este, cum se împarte această moștenire în condiția în care, pe lângă mama, mai sunt și eu, unicul copil al acestora?
Ce se poate face, pentru ca la succesiune sa nu mai între și acel Wartburg, care nu numai ca nu îl mai avem în proprietatea noastră, dar foarte posibil ca acesta sa nu mai existe fizic!
Exista vre-o soluție ca acesta sa fie scos de la taxe și impozite, fără ca acesta sa mai între în masa succesorală, ținând cont ca a fost vândut cu chitanță de mână? Care ar fi aceasta?
În speranța că cineva, ma va lamuri, în rezolvarea acestei problem, va mulțumesc anticipat!
Multumesc!Foarte util link-ul!
Buna ziua!
Apelez la dumneavoastra cu urmatoarea problema:
Tatal meu a decedat pe 15 iulie anul curent!El primise o decizie de la Casa de pensii din care reiesa faptul ca nu are dreptul la pensie,pentru ca nu are vechime suficienta,el avand undeva la 10 ani din stagiul minim de cotizare,dar ca si varsta avea 65 de ani impliniti in ianuarie!In urma acestei decizii,eu,ca si fiu l-am luat ca si coasigurat,eu fiind salariat,pentru a putea acoperii internarile frecvente cauzate de diagnosticul de care suferea!
Intrebarea mea este,beneficiez eu de ajutorul de inmormantare/deces,oferit de Casa de pensii,eu fiind cel care a suportat toate cheltuielile de inmormantare,numele meu aparand pe toate facturile,morga,agentie funerara,biserica,cimitir?Si daca da,de care varianta?varianta intreaga de 5000 si ceva de lei sau jumatate din acesta?De ce documente am nevoie in acest caz,tinand cont ca el nu beneficia de nici o pensie sau ajutor social,doar ca erea coasiguratul meu?Menstionez si faptul ca esrea luat in intretinerea mea!
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Prescriere datorie
Mulțumesc pentru răspunsul rapid, dar, care acte? În afara de acea somație, trimisa prin posta, nu am nici un alt act, nici contractul de abonament nu mai exista! Ma gândesc ca nu ar fi tocmai indicat saa iau legătura cu firma pentru ca din ce am mai citit pe aici pe forum, o data dat curs somație, se anulează și prescrierea datoriei!