Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor de deces persoana fara drept de pensie dar ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor de deces persoana fara drept de pensie dar coasigurata

Buna ziua!
Apelez la dumneavoastra cu urmatoarea problema:
Tatal meu a decedat pe 15 iulie anul curent!El primise o decizie de la Casa de pensii din care reiesa faptul ca nu are dreptul la pensie,pentru ca nu are vechime suficienta,el avand undeva la 10 ani din stagiul minim de cotizare,dar ca si varsta avea 65 de ani impliniti in ianuarie!In urma acestei decizii,eu,ca si fiu l-am luat ca si coasigurat,eu fiind salariat,pentru a putea acoperii internarile frecvente cauzate de diagnosticul de care suferea!
Intrebarea mea este,beneficiez eu de ajutorul de inmormantare/deces,oferit de Casa de pensii,eu fiind cel care a suportat toate cheltuielile de inmormantare,numele meu aparand pe toate facturile,morga,agentie funerara,biserica,cimitir?Si daca da,de care varianta?varianta intreaga de 5000 si ceva de lei sau jumatate din acesta?De ce documente am nevoie in acest caz,tinand cont ca el nu beneficia de nici o pensie sau ajutor social,doar ca erea coasiguratul meu?Menstionez si faptul ca esrea luat in intretinerea mea!
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
Multumesc anticipat!
adrian_patrascu, utilizator
[ link extern ]

2582 ca ruda a persoanei asigurate. aveti in link toate informatiile necesare.
gi-jane2, moderator
Multumesc!Foarte util link-ul!