avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate Luminita2015

Activitate Luminita2015

Va multumesc pentru raspuns. Problema pe care o pun in continuare este faptul ca, bursa de la doctorat fiind considerata neimpozitabila (chiar daca am contract cu Universitatea pt o activitate zilnica de 8 ore) nu intra in calculul indemnizatiei, si nici nu pot continua activitatea doctorala - fie ca este inclusa in calcul sau nu. Conform ANPIS bursele doctorale aferente unei activitati de 8 ore/zi sunt impozitabile si sunt luate in calculul indemnizatiei, si conform universitatii bursa (POSDRU) NU este impozitabila - 2 afirmatii contradictorii date de aceste institutii publice . Intrebarea este daca bursa poate fi luata in calcul in aceste conditii chiar daca nu este supusa impozitului, si daca nu este luata in calcul - pot continua activitatea doctorala ? Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.
Sunt doctorand si primesc bursa doctorala din fonduri europene- neimpozabila - DAR lucrez 8 ore / zi si, imi este recunoscuta vechimea in munca, si, in acelasi timp sunt si salariata. In calculul indemnizatiei de crestere copil pot fi incluse ambele venituri - salariu si bursa doctorala? Precizez inca o data ca aceasta bursa este neimpozitabila conform juristilor din cadrul universitatii, dar conform legii bursa doctorala a unui doctorand care lucreaza peste 6 ore/ zi este asimilata in calculul indemnizatiei de crestere copil. Cert este ca nu mai pot primi bursa in concediul de crestere copil. Doresc sa stiu daca poate fi inclusa in calculul indemnizatiei de crestere copil pe ultimele 12 luni avand in vedere contractul cu facultatea conform caruia am muncit 8 ore / zi cu recunoasterea vechimii in munca.