avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate capraruioan

Activitate capraruioan



Cornelia Dayes a scris:

Nu va contrazic. Cei neprinsi functioneaza in continuare ca negustori cinstiti.
In ce priveste protectia monumentelor, e similar cu comunismul: Principiile fundamentale sunt laudabile, dar punerea lor in practica este lamentabila.
Din pacate faptul ca si altii au incalcat legea nu este o aparare valabila. Cel putin nu in instante


problema este ca noi nu stiam de partea cu monumentul istoric.
Am avut expert tehnic venit, am avut control de la ISC care stiau de monument, nimeni nu a zis nimic de autorizatie de constructie si de faptul ca sunt obligat sa o am din cauza monumentului.
Am demarat deja de anul trecut procedurile pt obtinerea unei autorizatii de constructie pentru balconul apartamentului, nu imi era greu sa mai fac una pentru amenajari

Insa nu stiam acest lucru. Nu stia nimeni ca acela era monument pana nu ne-a spus de la primarie (cand am depus pt autorizatie). Altfel nu stiam nici pana in ziua de astazi.

Singura aparare pe care o avem acum este o "mini expertiza" tehnica a unui expert tehnic autorizat care atesta faptul ca lucrarile nu au afectat si nu vor afecta structura de rezistenta a blocului.
monumentul este vis a vis de bloc.. as fi intr-o raza de <50m.

am sa incerc, totusi. Poate poate

Cornelia Dayes a scris:

Parerea mea ar fi sa sistati lucrarile, cereti autorizare pentru lucrari si aviz de la Ministerul Culturii. Daca imobilul in care lucrati intr-adevar se afla in zona de protectie, executarea oricarui tip de lucrari (art.3 alin.1.lit.b Legea 50/91) fara actele mentionate mai sus constituie infractiune conform art 24 lit.a din acelasi act normativ. Fapta se premiaza cu inchisoare de la 3 luni la un an sau amenda.
Agentul are si dumnealui dreptul la pareri proprii, insa chiar daca acestea se bazeaza pe experienta practica a dumnealui, nu va ofera garantia ca si cazul dvs va fi tratat exact la fel.
Incerc sa atasez link catre textul de lege actualizat
[ link extern ]



Din cate am înțeles procedurile la ministerul culturii durează luni întregi pentru un aviz de genul. Lucrările sunt gata în proporție de 98%
Buna ziua.
Din noiembrie pana in prezent am desfasurat lucrari de reamenajare intr-un apartament (curatat pereti pana la beton si pus inapoi glet + vopsea, inlocuit usi, inlocuit gresie/faianta, inlocuit fire electrice.

In urma unei plangeri facute de o vecina, a urmat un control al celor de la politia locala pentru disciplina in constructie.

Constatarea lor nu a avut legatura cu plangerea primita. Se pare ca fapta noastra de renovare fara autorizatie de constructie intr-un apartament din raza unui monument istoric constituie infractiune (conform legii 50/1991 Art 11, (3))

Am semnat procesul verbal cu cele constatate de agenti si mi s-a spus ca se va deschide dosar si ca vom fi contactati sa ne prezentam la sectie sa dam declaratie pentru ce am facut.

In acelasi timp, agentul ne-a spus ca nu se ajunge mai departe decat chematul la sectie si declaratia. Ne-a spus ca au fost multe cazuri de oameni care au si modificat structura si nu au patit nimic, si ca noi am fi cei cu cel mai mic risc deoarece nu am afectat nimic.

Presupun ca nu ar fi ok sa ma culc pe o ureche. Ce sfat imi dati?

Exista vreun avocat care sa ma sfatuiasca cu ce sa fac mai departe?


POPA GHEORGHE a scris:

In raportul sau, expertul a consemnat ca acei pereti sunt de rezistenta ?!
Daca este vorba de pereti pentru o debara nu au cum sa fie pereti de rezistenta. In proiectul apartamentului era nevoie de actualizare (desfiintarea debaralei), dar nu necesita autorizatie de ctie. de la primarie.


a notat doar lipsa acestora, nu ca ar fi de rezistenta

multumesc pentru raspuns


Adam Grecu a scris:

Nu va impacientati !
Daca dvs. nu ati, hai sa zic, daramat acei pereti si au trecut cam 10 ani de-atunci, nimeni nu va poate amenda.
Ce vreau sa va mai spun: ati gresit cand dvs. ati adus expertul tehnic, dar in fine, tot trebuia adus, dar sa-l aduca cel care va reclama, sau chiar politia locala, da? Sa dovedeasca dansii ceea ce este in neregula, eventual sa-l traga de urechi pe reclamagiu - probabil ca si dvs. stiti despre cine este vorba...


am adus expertul tehnic deoarece asta se cerea pe procesul verbal incheiat de cei de la inspectoratul de stat in constructii.. Si l-am adus eu ca, na, poate venea vecina cu plangerea cu un expert pe care il cunostea sau ruda sau etc. Nu puteam sa-mi permit asta atata timp cat dansa este rau intentionata si motivele descrise in plangere erau ridicole.
In momentul asta sunt panicat din cauza acelor pereti si faptul ca nu exista autorizatie pt demolarea lor, ci doar marturia, daca o pot numi asa, administratorului si/sau catorva vecini
Imi pare rau dar nu am putut gasi un titlu potrivit

Problema este ca mi-a fost facuta o reclamatie la inspectoratul de stat in constructii in urma unei renovari efectuate intr-un apartament (decartare pereti si gletuit + vopsit la loc, inlocuire parchet, inlocuire gresie / faianta, inlocuire usi, inlocuire fire electrice --- nicio modificare la structura apartamentului).

Mi s-a cerut sa aduc punctul de vedere al unui expert tehnic. Am adus expert, si-a expus punctul de vedere ca lucrarile efectuate nu au afectat si nu vor afecta structura de rezistenta a blocului si implicit structura apartamentului de deasupra care a reclamat.

Problema intervine la planul apartamentului. Inca de cand a fost cumparat, in 2007, lipseau doi pereti subtiri (62cm + 80cm + golul de usa) care alcatuiau o debara (nu au fost daramati de actualii proprietari - nu stim de cand lipsesc exact).

Lipsa acestora se vede pe planul apartamentului si a fost expusa in punctul de vedere al expertului. Singura metoda prin care putem dovedi ca nu am daramat noi acei pereti este prin administratorul blocului care stia de lipsa lor dinainte sa fie cumparat apartamentul.

Stiu ca era nevoie de autorizatie de constructie pentru daramarea lor chiar daca nu sunt pereti de rezistenta, dar acea autorizatie nu exista si implicit planul apartamentului nu a fost modificat.

Am fost sunat de politia locala pentru disciplina in constructii in vederea stabilirii unei zile in care sa vina sa efectueze un control.

Singurul lucru de care se pot lega (si probabil din acea cauza vin) este lipsa acelor doi pereti.

Ce amenzi sunt in acest caz? Se poate evita cumva? Cum se efectueaza un control de la disciplina in constructii ?
Buna seara. Acum ceva timp m-am apucat de renovarea unui apartament aflat la parter. Vecina de deasupra nu este de acord cu galagia produsa de renovare (in orele legale de munca).

Mi-a facut reclamatie la inspectoratul de stat in constructii pentru motivele:
1. o "adancitura" s-a adancit si mai mult de cand m-am apucat de renovare. Atentie, adancitura se afla pe holul blocului, nu deasupra apartamentului meu.
2. are crapaturi pe pereti

Din cate am inteles, vom fi nevoiti sa indeplinim anumite cerinte impuse de inspectorat. Una dintre cerinte ar fi obtinerea unei opinii profesionale din partea unui expert (nu mai stiu denumirile exacte)

Daca in urma acestei opinii si/sau alte cerinte posibile din partea inspectoratului se genereaza costuri pentru noi, este posibila recuperarea acestor cheltuieli? Dat in judecata sau alta cale?

Avand in vedere ca doamna nici macar nu a incercat sa ma contacteze pentru posibile reparatii + alte lucruri urate din partea dansei, doresc sa recuperez aceste cheltuieli. Indiferent cat de mici ar fi.

Va multumesc.
VALENTINA MITEA a scris:

Dacă va fi exact ca înainte, nu aveți de ce sa va faceți griji.


dar daca pun rigips in loc de BCA ?
Răspuns la discuția Tevi trase prin subsol
si in caz ca proprietarii vechi sunt cei care au tras acele tevi, ar trebui sa iau masuri pentru a le aduce prin apartament ?

@capraruioan, raspundeti la mesaj prin apasarea butonului "Raspunde".