avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate Andra2014

Activitate Andra2014

Răspuns la discuția Concediu medical cand ai 2 joburi
@gabb26 ca sa ti raspund la intrebare jobul full time despre care tu vorbesti nu este de 8 ore este de 6 deoarece am programul redus fiind proaspat intoarsa din cic, iar cel de 4 ore il fac de acasa este vorba de administrarea si monitorizearea unui site de genul olx functional 24/24 7 zile din 7 , insa turele mele sunt inclusiv in weekend adica 8 sambata si 8 duminica si mai raman 4 ore pana la 20 de ore pe care le poti presta lejer in timpul saptamanii ;). sper ca ti am raspuns la intrebare
Răspuns la discuția Concediu medical cand ai 2 joburi
pai si la itm nu ma va afecta? adica nu o sa bata la ochi cum intr o parte ma duc si in cealalta nu
buna ziua sunt angajata in 2 firme si din anumite motive medicale am solicitat celui de al doi lea angajator unde am un part time sa imi modifice pentru luna august intervalul orar de munca deoarece trebuie sa ajung la tratament. acesta nu a dorit sa imi schimbe tura si din pacate ma vad nevoita sa intru in medical.intrebarea mea este iti poti lua medical doar pentru un job? adica doar pt cele 4 ore pe zi care le muncesc la ei ara ca sa fiu nevoita sa intru in medical si la jobul unde am functia de baza?
Buna ziua , aveti idee cand o sa intre in vigoare cele de mai jos sa putem actiona in instanta deoarece eu am f multe procese cu CNADNR-UL iar instanta le da tot lor dreptate

Prin Decizia nr. 6/2015, ÎCCJ a admis recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului, statuând că:
„În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 17 din Ordonanţa Guvernului nr.2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările, raportate la dispoziţiile art. 4 pct. 1-4 şi art. 7 din Legea nr. 455/2001 privind semnătura electronică, republicată, procesele-verbale de constatare şi sancţionare a contravenţiilor prevăzute de art. 8 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare, încheiate potrivit art. 9 alin. (1) lit. a), alin. (2) şi alin. (3) din acest act normativ, transmise persoanelor sancţionate contravenţional pe suport de hârtie, sunt lovite de nulitate absolută în lipsa semnăturii olografe a agentului constatator”.

Astept raspunsul dvs !

Multumesc ,

Andra Stanculesu