avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Activitate Bianca-Iulia

Activitate Bianca-Iulia

Buna seara!
As dori sa-mi clarific cateva nedumeriri cu privire la CD intr-o asociatie non-profit.
1. Este posibil ca o singura persoana sa detina 2 functii distincte? spre exemplu un membru fondator poate detine si functia de vicepresedinte si cea de secretar sau de trezorier ? am citit undeva cum ca presedintele/vicepresedintele poate indeplini in mod voluntar atributiile unui secretar.
2. Cine poate ocupa functia de trezorier ? sunt necesare studii calificate? daca statutul prevede desemnarea unui trezorier, mai este necesar un contabil? Trezorierul poate face parte din CD?
3. Tot in statut este prevazut faptul ca Asoc are asigurat controlul financiar de catre un contabil expert, acesta tine rolul de cenzor? poate fi ales atat din cadrul membrilor ce nu fac parte din CD, cat si din exteriorul asoc?

Buna seara !

Se poate ca un membru al asociatiei sa ocupe mai multe posturi in cadrul acesteia? Spre exemplu :se poate ca o persoana sa detina pozitia de trezorier si in acelasi timp si pe cea de secretar ?

Multumesc anticipat!
Buna ziua !
Daca masina se afla in leasing in ce masura se poate face un contract de comodat ? trebuie adaugat ceva anume in contract ?
Multumesc anticipat ! :)
Buna seara !

1. Ma intereseaza sa aflu daca exista posibilitatea si in ce masura se pot face angajari ale minorilor ( peste 16 ) pe perioade indelungate , cativa ani, la acelasi angajator .

- " Perioada maxima de prestare a muncii catre acelasi beneficiar este de 90 de zile calendaristice cumulate pe durata unui an.", am citit articolul publicat pe site, dar nu exista o solutie totusi ? poate in baza unui contract semnat si de parinti

2. Asociatiile Nonguvernamentale Cultural-Artistice , au dreptul de a angaja zilieri ? Se procedeaza dupa aceleasi norme metodologice ?

Astept cu mare interes orice informatie care poate fi de folos !