Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Mai multe posturi ocupate intr-o Asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Mai multe posturi ocupate intr-o Asociatie

Buna seara !

Se poate ca un membru al asociatiei sa ocupe mai multe posturi in cadrul acesteia? Spre exemplu :se poate ca o persoana sa detina pozitia de trezorier si in acelasi timp si pe cea de secretar ?

Multumesc anticipat!
In cazul exemplului prezentat de dumneavoastra se poate, mai ales ca aceasta treaba e facut voluntar. Dar daca aveti membrii care doresc sa se implice, e bine sa ii incurajati si pentru aceste doua activitati sa fie doua persoane.
De clarificat daca e vorba de pozitii in cadrul Consiliului DIrector, si / sau in executivul Asociatiei. IN Consiliul Director nu e normal sa existe cumul de functii, desi legea nu interzice expres. O functie in CD si una in executiv, sau doua prin cumul in Executiv nu e o problema in sine, daca se iau masurile necesare incat sa se evite conflictul de interese.... Am analizat detaliat problema intr-o postare anterioara pe forum...