avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Activitate alexran

Activitate alexran

Buna ziua,

Care considerati ca este solutia urmatoarei spete:

O societate comerciala si o persoana fizica (straina de SC) detin fiecare cate un teren, acestea fiind invecinate. Cele doua persoane doresc sa construiasca o cladire cu scop comercial pe terenul rezultat din alipirea celor doua terenuri initiale. Care sunt solutiile posibile pentru realizarea investitiei, exceptand vanzarea terenului de la persoana fizica catre societatea comerciala?

Multumesc
Detin un SRL si doresc sa comercializez diverse produse achizitionate din afara UE catre o companie din afara tarii (dar nu neaparat din afara UE), fara ca produsele sa ajunga pe teritoriul Romaniei.

Intrebarile care apar sunt urmatoarele:
1) Se considera ca aceasta activitate este una de import/export sau nu?
2) Cum se fiscalizeaza aceasta activitate?
Nu am experienta in decontarile de TVA, de aceea intreb: un decont cu TVA colectata zero si TVA deductibila cateva sute de lei, de ex, este suficient incat sa raman platitor de TVA?
Firma este inregistrata in scopuri de TVA din 09.01.2015 iar perioada fiscala este trimestrul calendaristic. Pana in prezent am inregistrat cheltuieli (am achitat facturi purtatoare de TVA) insa nu am facturat deloc. Pentru a ramane in continuare platitor de TVA, este nevoie ca pana la 30 iunie 2015 sa emit cel putin o factura purtatoare de TVA sau este suficienta deducerea de TVA aferenta facturilor achitate?

Multumesc!
Va multumesc pentru raspuns. Ma gandesc si la urmatoarele:
6312 – ACTIVITATI ALE PORTALURILOR WEB
7312 – SERVICII DE REPREZENTARE MEDIA

Din descriere s-ar potrivi multe..
Lucrez la un proiect online care include pe aceeasi platforma:
1. un serviciu de anunturi (vanzari/cumparari, oferte de joburi, etc);
2. spatiu de reclama pentru AdSense (voi factura catre Google);
3. vor exista pachete premium prin care utilizatorii vor beneficia de anunturi/pagina de profil cu vizibilitate sporita;
4. voi include si reclame private, prin contract direct.

Intrebarea mea este ce coduri CAEN trebuie sa folosesc pentru aceste activitati?

Va multumesc!