Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Investitie persoana fizica si juridica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Investitie persoana fizica si juridica

Buna ziua,

Care considerati ca este solutia urmatoarei spete:

O societate comerciala si o persoana fizica (straina de SC) detin fiecare cate un teren, acestea fiind invecinate. Cele doua persoane doresc sa construiasca o cladire cu scop comercial pe terenul rezultat din alipirea celor doua terenuri initiale. Care sunt solutiile posibile pentru realizarea investitiei, exceptand vanzarea terenului de la persoana fizica catre societatea comerciala?

Multumesc
cred ca una din solutii ar fi inchirierea (sau contract de comodat) terenului uneia din parti, cu clauze ,sau ce foloase se doreste din aceasta colaborare.
Trebuie vorbit si la Primarie ce punct de vedere au, sa nu apara probleme la autorizare, tinand cont ca va exista o cladire situata pe "un teren" ce apartine a doi proprietari, nu cred ca este asa simplu .....