avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate M4x1m_Bogdan

Activitate M4x1m_Bogdan

nu stiu exact ce si unde este reglemantata profesia de Web Designer, dar in baza de date a bancilor exista aceasta incadrare. Adica se uita la veniturile obtinute ca liber profesionist "web designer" pe ultimele 10luni pentru a vedea daca te incadrezi la credite sau nu.
Nu cunosc foarte multe detalii despre Pfa-uri, si intrebarea mea este: cum declar eu veniturile obtinute din castigarea unui concurs de design? sau cand ii fac unei persoane fizice un site sau un design de tablou? Si aici ma refer numai la clieti din afara tarii.
Buna ziua,
Doresc sa stiu care din cele 2 optiuni este mai avantajoasa pentru mine, Liber profesionist sau PFA/II.
Eu am cochetat de ceva vreme cu site-urile de freelancer internationale. Clientii (90% din ei pers fizice) posteaza proiecte, cine castiga face munca si primeste banii in contul platformei, ulterior putand sa ii trimita in contul bancar. Nu lucrez in baza unui contract, nu este un venit lunar garantat, cat muncesc atat castig, cam 5% din clienti solicita un "invoice" pentru contabilitate, creat ori pe platforma de freelancing ori prin paypal.
Acum si intrebarea: Liber profesionist ori PFA?
Eu activez in gomeniu graficii computerizate si web design. Am diploma acreditata de minister, "punct de lucru" - acasa. Vreau doar sa imi declar aceste venituri pentru ca am incercat aceasta cale de a imi castiga painea, functioneaza, si doresc o "vechime" sau o recunoastere.
Va multumesc anticipat.