avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate vaalmy2

Activitate vaalmy2

Am fost la un interviu si mi sa adus la cunostinta ca semnarea CIM va fi pe o perioada de 3 luni , dupa care se reinoieste , de fapt el fiind reinoit de fiecare data la 3 luni . Este corect ? sau voi fi in permanenta proba de lucru de 90 de zile ?

2 . Daca CIM este pe o perioada de 1 an deci peerioada determinata , pot beneficia de Concediu de Odihna ?

Datorita dumneavoastra si raspunsurilor pertinente , am reusit ca intr un timp record de doua zile sa mi rezolv situatia , sa mi se vireze retroactiv datoriile catre ANAF ...=D>=D>=D>
Buna seara , am postat mai multe intrebari legate de un credit la banca , facandu se verificarea la ANAF , nu figurez cu venituri , mentionez ca sunt angajat cu CIM nedeterminat din 12 oct 2016 . Am cerut explicatii la firma , aici au inceput ambiguitatiile balbaielie , ca ei au platit , ca platesc taxele in calup tuturor , ca ei nu inteleg de ce nu figurez la ANAF, ca imi pot da adeverinta de salariu si venit pe ultimile 3 luni si astfel dovedesc ca au facut platile catre stat . Sunt prinsa la mijloc , la ANAF nu figurez , ei sustin ca sunt in regula , eu stau buimaca si ma intreb ce sa fac , cum dovedesc bancii ca ei au platit la ANAF si cum pot dovedi firmei ca nu au platit ...Cine minte , si pe cine sa cred . Va rog am nevoie de ajutor urgent ...Ce pasi sa urmez...
Se poate considera nul un CIM , daca angajatorul nu a achitat contributiile salariatului catre stat , de la data angajarii , pana in prezent , respectiv data angajarii a fost 12 oct / 2016 ?

Se mai pot achita retroactiv , aducandu se platile la zi ?
Buna seara .
Astazi am avut o surpriza neplacuta , mergand la o banca pt un credit , am avut uimirea ca in urma verificarii la ANAF a bancii sa nu apar cu venit platit de firma la care lucrez din data de 12 oct 2016 si cu care am CM pe perioada nedeterminata semnat , deci timp de 3 luni si 2 sapt , timp in care am primit salariu , semnat stat de plata , nu mi sa platit nimic catre stat , insa mi sa retinut impozitul aferent salariu brut fiind de 1380 si incasand net de 1014 ron . Astazi cand am cerut explicatii d nei de la RH , mi sa raspuns ca nu ea face aceste plati catre stat , platile fiind facute de la sediul din Oradea si nu de aici din Bucuresti , unde este unul din pct le de lucru , in schimb mi a spus ca imi poate da o adeverinta sau o copie dupa REVISAL

1 Cum imi poate da o adeverinta de salariat si copia dupa REVISAL ,daca la ANAF nu exista venituri ?
2 Cum pot obtine de la ANAF si eu o copie a ce a obtinut banca , pt a le aduce dovezi a neplati ?
3 Ce trebuie sa cer , cum se numeste o astfel de copie ?
4 Ce pot face intr o astfel de situatie , cum pot obliga firma sa imi achite retroactiv ?
Răspuns la discuția Zile libere date de stat
Multumesc pentru promtitudinea raspunsului :)
Buna ziua , am o nelamurire , lucrez intr o firma privata , as dori sa stiu daca beneficiez de aceleasi zile libere date de catre stat , de exemplu ziua de 24 ianuarie este zi libera , dar in cadrul firmei la care lucrez mi sa argumentat ca nu pot beneficia nefiind bugetar ...deci va fi o zi normala de lucru .
As dori sa stiu cum pot afla solutia unui dosar , ce s a pronuntat astazi ? Am cautat in portalul instantei , dar inca nu s a facut nicio mentiune , de fapt apare destul de tarziu chiar si dupa 3-4 zile de la termenul de sedinta . Multumesc .
As dori sa stiu daca la finalul unui proces penal ,pe fond la Tribunalul Bucuresti in faza de asteptarii verdictului,procesul fiind in faza de pronuntare , inculpatul este obligat sa plateasca catre curtea de apel contestatiile facute de acesta in timpul urmaririi penale . Si daca da , unde se platesc aceste obligatii .
Am urmatoarea situatie : inculpat in dosar penal , arestat preventiv , dupa care la domiciliu , in prezent control judiciar , in timpul cercetarii judecatoresti , daca la sfarsitul procesului instanta hotareste , executare cu inchisoare , inculpatul face apel , care v a fi situatia respectivului stiind ca apelul poate dura si cateva luni , v a merge la inchisoare , asteptand solutionarea apelului sau judecarea apelului se v a face in libertate si in ce conditii ?