Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere date de stat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere date de stat

Buna ziua , am o nelamurire , lucrez intr o firma privata , as dori sa stiu daca beneficiez de aceleasi zile libere date de catre stat , de exemplu ziua de 24 ianuarie este zi libera , dar in cadrul firmei la care lucrez mi sa argumentat ca nu pot beneficia nefiind bugetar ...deci va fi o zi normala de lucru .
Orice angajator e obligat sa acorde zilele libere decretate ca fiind sărbători legale, numai în cazul în care producția nu se poate întrerupe ( produse alimentare perisabile, etc.) se pot acorda, dar se acorda o alta zi liberă.
Art. 139 C.mun.
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
....
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane;
....

Art.1 Constitutie
(5) În România, respectarea Constituţiei, a supremaţiei sale şi a legilor este obligatorie.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
......
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Prin urmare, nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.
Multumesc pentru promtitudinea raspunsului :)