avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Activitate andreeamm

Activitate andreeamm

Buna ziua,

In 2004 mama a cumparat o garsoniera si m-a trecut si pe mine cu o cota parte indiviza de 50% (imi cer scuze daca nu stapanesc bine vocabularul).
In 2007, prin diverse masinatiuni, mama a fost pacalita si a cedat partea ei unei femei, care a instrainat-o imediat concubinului ei.
In urma sesizarilor si plangerilor facute la politie, am aflat ca treaba asta e o chestie mai veche pe care o practicau cei doi, dar nu ii pot aresta si judeca, din lipsa de probe. (Sau asa ni s-a spus).
Tot in 2007, mama s-a mutat inapoi cu bunica mea, deci de atunci nu mai locuieste nimeni din familie in acea garsoniera.
In 2014, mamei i s-a pus poprire pe pensie, din cauza datoriilor la intretinere acumulate de familia celor doi care au restul de 50% din proprietate.
In urma proceselor, s-a stabilit ca eu si concubinul respectivei femei suntem coproprietari, dar si ca mama va continua sa plateasca datoriile acumulate de ei pana in prezent.
Sa zicem ca platim datoriile (desi momentan incercam in instanta sa anulam aceasta decizie), problema mea este alta: ce imi garanteaza ca nu mi se vor pune popriri pe venituri (momentan sunt salariata)?
Persoanele care ocupa garsoniera sunt de etnie roma, si au amenintat-o pe mama de mai multe ori. Nu se poate discuta cu ei, pentru ca sunt agresivi si violenti, si nici nu se pune problema sa primesc vreun ban pe restul de garsoniera.
De asemenea, nici nu vreau sa cumpar restul de 50%, pentru ca n-ar avea vreun rost.
Intrebarea mea e daca pot dona partea mea de casa, pentru a evita eventuale popriri pe venituri sau probleme la fisc.