avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate carmenali

Activitate carmenali

Buna ziua.
Tatal meu implineste 58 de ani in septembrie anul acesta, are aproximativ 35 de ani de munca, nu a avut grupa I sau II (unde a lucrat in anii 90 si trebuia sa i se dea grupa nu i s-a dat). Cand poate iesi la pensie? Poate iesi acum la pensie anticipata/ la cerere? Daca da cat i se opreste din pensie pana la implinirea varstei normale de pensionare?
Răspuns la discuția CNP gresit
Multumesc frumos. O sa merg sa vad ce rezolv.
Răspuns la discuția CNP gresit
Am vorbit si la facultate si la rectorat si degeaba, am mers cu copii de pe ambele certificate si am intrebat daca pot sa fac o cerere sa mi se schimbe cnp-ul sau sa mi se anuleze diploma si sa mi se faca o alta(chiar si la anul) si au zis ca nu am ce face, ca in momentul in care am inceput facultatea eu le-am adus un certifcat valid, si ca toate actele din facultate au la baza acel cnp.Au zis ca eu sunt de vina cu am verificat actele...dar ma intreb oare la cate institutii (liceu, facultate, camin, rectorat) am depus dosare ei de ce nu au verificat actele? Ma gandesc sa nu am problem mai tarziu dat fiind faptul ca eu in perioada liceului si facultatii sunt inregistrata cu un alt cnp..
Discuție CNP gresit
Buna ziua. Anul acesta (la 24 de ani) am descoperit ca ultimele 3 cifre din cnp-ul din buletin difera de cele din certificatlul de nastere. Am mers la evidenta populatiei si mi s-a schimbat certificatul de nastere (oare nu era mai logic ca buletinul sa se schimbe?). Problema este ca eu pe diploma de bac am cnp de pe vechiul certificate, iar acum trebuie sa imi ridic diploma de la facultate care are din pacate acelasi cnp. Deoarece diploma de la facultate inca nu o am am mers la facultate sa le spun situatia si au zis ca nu au ce face, ca nu se poate modifica si ca nu este problema lor. Singura solutie pe care au gasit-o a fost sa astept sa imi ridic diploma si apoi sa merg cu ea la evidenta populatiei si sa le spun sa imi modifice din nou certificatul cu vechiul cnp si buletinul cu acelasi...dar din moment ce prima data cei de la evidenta populatiei au spus ca nu au cum sa imi modifice buletinul acum de ce ar face-o? ce pot face?
Răspuns la discuția salariu
Multumesc frumos !
Discuție salariu
Buna seara. Saptamana aceasta mi-am dat demisia dupa ce am lucrat o luna de zile. Salariul la firma respective se da sub forma de avans si lichidare, pe data de 15 respective 30 ale lunii. Pe 15 aprilie nu am primit nici-un ban dat fiind faptul ca aveam cateva zile lucrate, pe 30 am primit 250 lei, cand am prezentat demisia mi s-a dat de la firma decat o notificare privind incetarea de drept a CIM.Pe 15 mai primesc vre-un ban sau am lucrat o luna pe 250 de lei?
Discuție Coasigurat
Buna ziua.Tatal meu doreste sa o ia pe mama ca si coasigurat, ce documente ii trebuiesc?
Buna seara, am o cunostiinta care vrea sa faca un srl impreuna cu un asociat strain. Este necesar ca cetateanul strain sa vina in tara pentru semnarea documentelor sau poate semna electronic ori sa faca o imputernicire sa semneze cetateanul roman pentru el?Cetateanul strain v-a fi administrator, ponderea lui la capitalul social depasind 50%.
Răspuns la discuția Perioada de proba
Multumesc de raspuns, partea cu notificarea fara preaviz si fara motivare am inteles-o, plata salariului ma interesa cand se face, daca pot sa iau maine toti banii ca sa nu mai merg pe 15 luna viitoare pentru a doua parte din salariu.
Buna seara. Intrebarea mea este : daca eu sunt in perioada de proba si vreau sa imi dau demisia primesc in momentul in care prezint notificarea de demisie salariul? Sunt angajata de la inceputul lunii aprilie 2015 si pana in prezent, salariul in firma se da pe 15 si pe 30, pe 15 nu am primit niciun ban, ii pot primi maine pe toti daca prezint si demisia?