Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba

Buna seara. Intrebarea mea este : daca eu sunt in perioada de proba si vreau sa imi dau demisia primesc in momentul in care prezint notificarea de demisie salariul? Sunt angajata de la inceputul lunii aprilie 2015 si pana in prezent, salariul in firma se da pe 15 si pe 30, pe 15 nu am primit niciun ban, ii pot primi maine pe toti daca prezint si demisia?
Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.

Art. 31 C.mun.
.....
(3) Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
Multumesc de raspuns, partea cu notificarea fara preaviz si fara motivare am inteles-o, plata salariului ma interesa cand se face, daca pot sa iau maine toti banii ca sa nu mai merg pe 15 luna viitoare pentru a doua parte din salariu.
Asa cum v-am mai spus, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.