avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat

Buna ziua.Tatal meu doreste sa o ia pe mama ca si coasigurat, ce documente ii trebuiesc?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:57, 3 Mai 2015
Documentele necesare sunt stabilite la art. 20 alin. (1) lit. d) din Norma metodologica privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate (FNUASS) aprobata prin OCNAS 617/2007, dupa cum urmeaza:
- documente care sa ateste casatoria cu persoana asigurata;
- declaratie pe propria raspundere a sotiei din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii;
- declaratie pe propria raspundere a salariatului prin care acesta declara ca are in intretinere persoana respectiva.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurat mm1232 mm1232 Ce demersuri trebuie sa fac pentru ca sotia mea sa obtina calitatea de coasigurat ?multumesc (vezi toată discuția)
Coasigurare pentru mama SoricelulMeu SoricelulMeu buna ziua, vreau sa va intreb ce acte trebuie sa fac ca sa o trec pe mama coasigurat medical al meu (vezi toată discuția)
Sotia luata ca si coasigurat valentin111 valentin111 cum pot sa procedez sa iau sotia si copilul pe asigurarea mea medicala (vezi toată discuția)