avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Activitate tudoracherazvan

Activitate tudoracherazvan

Buna ziua, am avut o experienta neplacuta zilele trecute pe o str din bucuresti,dupa ce am iesit din parcare executand un viraj la stg, dupa cateva secunde a aparut o masina in spatele meu claxonand ,dupa care a incercat de 2 ori sa ma depaseasca agresiv dar nu a putut pentru ca veneau masini din fata,am crezut ca se grabeste,am virat la dr dar el dupa mine cu claxoane intr-un final a reusit sa ma depaseasca oprit in fata mea sa dat jos din masina a venit la masina mea a dat cu phmnul in usa si in geam,in momentul in care a abservat camera din geamul masinii sa indeprtat sa suit im masina si a parcat-o pe st 200 de m mai sus pe str.
Intrebarea mea este inafara de plangerea la politie care a fost deja facuta ul pog da in judecata pentru tentativa de lovire si agresiune??
Buna ziua! Pe 19 01 2016 mamei mele ia fost eliberat un certificat de handicap grad 2,astăzi am fost la primărie ( comuna Găina,jud Ilfov) dar doamna de la taxe si impozite ma informat ca datorită faptului ca certificatul de handicap este eliberat in 2016 scutirea de impozit pe casa si teren se va aplica din anul 2017 datorită noului cod fiscal
Eu am cautat asiduu acea modificare dar nu am gasit,ajutati-ma ,a vrut sa ma păcălească? Sau asa este? Ca eu nu mai inteleg nimic Am gasit doar HG 365/2015 care spune clar ca scutirile se operează cu data de 1 a lunii urmatoare obținerii certificatului.
Buna ziua, ajutati-ma va rog cu redactarea unei cereri de depunere la dosar a unei taxe de timbru. Am contestat un pv mi a dat un termen dar nu am achitat taxa de timbru in valoare de 20 de lei, pt depunerea chitantei la dosar este nevoie de o cerere si nu stiu cum sa o redactez..
Merge facuta si de mana sau musai scoasa la imprimanta??. Multumesc
Răspuns la discuția gresala pv?
Da a scris DGPMB/ Brigada politie rutiera serviciul accidente usuare sector 3. este suficient fara a indica unitatea din care face parte??
Discuție gresala pv?
In pv primit in dreptul agentului constatator nu se descifreaza decat numele- Gheorghe sau George, la grad scrie Asp, iar la unitate DGPNB/brigada rutiera,sectorul accidente usoare sect 3,
dupa denumirea unitatii DGPNB NU TREBUIA SA MAI URMEZE SI SSRP 1,2,3,4, ?????
Adica de unde face ala parte??
Răspuns la discuția Radar
De obicei da dar nici o lege nu-i obliga sa ti le ararate, numai instanta poate solicita acele acte, politistul este obligat sa se legitimeze cu nume prenume functie si de unde este.
Semnezi procesul verbal cu mentiunea ca nu esti de acord cu constatarea si il ataci in instanta prin contestatie a unde ceri si acele probe materiale. Atentie ca samnand pv-ul inseamna ca ai luat la cunostina nu ca esti de acord cu sanctiunea.
Rasfoieste forumul, sant multe cazuri ca ale tale si explicatiile te pot ajuta in redactarea contestatiei.
Buna ziua in cazul accidentelor usoare la care se opteaza pt constatarea la politie,politistul constatator mai are obligatia de a face poza masinilor lovite??
Revin cu o intrebare in urma unei tamponari am fost gasit vinovat de politistul constatator tamponarea sa petrecut in piata alba iulia nr 8 in fata bcr-ului , dar in pv este trecut la locul incidentului piata alba iulia cu bl decebal,poate constitui motiv temeinic de contestare a pv-ului???
Si o alta problema in timpul declaratiilor la sectia accidente usoare politistul ma pus ( obligat verbal pe un ton ridicat) sa modific rubrica --circulam din directia....in directia...--.Eu am scris OPRIT pt ca in momentul accidentului eram oprit, dar politistul ma pus sa tai si sa modific ca circulam dinspre bl unirii si ma indreptam spre bl decebal este normal?? am martor celalant sofer prezent.
Incerc sa-mi fac o idee cum pot scrie o contestatie cu cat mai multe sanse de a fi atmisa de instanta.
aici e buba ca alte probe materiale nu am,nu am de unde sa am, e decat cuvantul meu inpotriva pv-ului,si reaua intentie a politaiului.
nu,nu au fost martori dar intentia ei era de a vira la dr,iar faptul ca sa speriat si a inceput sa planga dupa inpact si ca nu a pus frana si nici sa redreseze masina cumva denota ca era atenta la altceva, este incepatoare cu 2 accidente la activ.