avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate corela

Activitate corela

Buna ziua!
Am un magazin mic de tesaturi -metraje si produse cu lavanda-suprafata 16 mp.
Am citit undeva ca au intrat in vigoare OUG nr. 38 si OUG nr. 39, care modifica legislatia gestionarii deseurilor in conditiile in care Legea nr. 211 stabileste obligatii legale pentru orice producator sau detinator de deseuri.
Mentionez ca firma mea are contract de preluarea deseurilor de la magazin cu o companie locala de gunoi- care ridica intr-o singura zi pe saptamana gunoiul de la magazin(cca 3 saci de gunoi de 25 l)
Ce obligatii am eu legate de gestionarea deseurilor?Am auzit ca trebuie sa fac contract cu o firma de protectia mediului, sa fac raportari, cica amenzile sunt foaret mari pt nerespectare.....Va multumesc
Buna ziua! Vreau sa deschid un magazin de tesaturi.Mentionez ca am un SRL pe consultanta deci banuiesc ca trebuie sa mai adaug un cod Caen . Spatiul comercial va fi inchiriat. Ce acte si avize mai am nevoie pt a demara acest magazin? Cu furnizorii voi face contracte, cu angajatii contracte de munca. Am nevoie de certificat de calitate a marfii? orice informatie mi-ar fi de un real folos-sunt la inceput. Va multumesc mult!
Am o mica cultura de lavanda,am scos certificat de producator agricol de la primarie-voi incerca sa scot si atestatul de producator.Ce acte/autorizari imi trebuie sa pot vinde legal: saculetii cu lavanda cusuti de mine, decoratiunile din lavanda facute personal, buchetele de lavanda, sapun de casa cu lavanda? Trebuie sa sa am firma sau PFA, trebuie sa dau chitanta/bon? Pot vinde aceste produse pe net -gen magazin online -ce demersuri trebuie sa fac sa fiu in legalitate cu un magazin online de lavanda-imi ajunge certificatul de producator?