avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate titel2titel

Activitate titel2titel

Buna ziua!
Sunt pensionar de 4 ani si am aflat ca pot cere societatii la care am lucrat 39 de ani sa elibereze o adeverinta in care se se gaseasca numarul de ore suplimentare lucrate intre anii 1976 si 2004 .Adeverinta cu care sa merg la casa de pensii.
Daca stiti catre cine sa fac cererea si cam ce sa cuprinda ( model ) si daca am sorti de izbanda in acest sens.
Multumesc
Buna ziua!
Daca au trecut cele 90 de zile si presedintele interimar nu a orgnizat adunare grnerala pentru alegeri , mai are dreptul sa semneze actele asocitiei de proprietari
( listele , sa angajeze si sa demita personal e.t.c.) sau trebuie sa organizeze urgent adunarea generala ,alegeri .
Multumesc
Buna ziua!
Asociatia noastra de proprietari are un statut din anul 2005 .
Incercam sa schimbam statutul dupa noua legislatie aparuta dupa aceasta data , dar avem adunare generala reconvocata duminica 26 -03-2017 si nu stiu daca vom putea lua 2 treimi din totalul membrilor asociatiei care este de 352 de proprietari .
Daca nu reusim sa luam 240 de semnaturi cu acord proprietarilor pentru noul statut si sa il inregistram la judecatorie pana atunci sedinta este statutara sau nu..
multumesc
Buna ziua!
Asociatia noastra de proprietari doreste un audit pe un an .
cum procedam .
Multumesc.
Ca proprietar al unei asociatii , ce documente trebuie sa dau asociatiei daca vreau sa imi pun centrala termica si sa rrenunt la apa calda si agentul termic
va multumesc
Asociatiile de proprietari pot avea secretar?
Asocia noastra are 352 de proprietari.
multumesc
Buna Ziua!
Am sa va rog sa imi spuneti dupa cat timp sau suma se pot da in judecata restantierii
, avem la asociatia de locatari proprietari care au ietinerea 3-4 milioane pe luna si platesc 60 de ron lunar ca sa nu fie dat in judecata.
As dorii in detaliu de la avertizare si pana la judecata
multumesc
Buna ziua1
Aociatia noastra de proprietari are urmatoarea problema:
Presedintele si-a dat demisia din motive de sanatate . A numit un presedinte interimar ( comitetul executiv a fost format din 8 membri din care 3 au demisionat si au ramas 5) Daca cel desemnat accepta propunerea ce se intampla cu membri comitetului care raman doar 4 ( nu mai este jumatate plus unu fiind doar 4 din 8 ) . Comitetul se destrama nemai avand cvorum ???
Daca cel numit ca presedinte nu accepta propunerea si nu accepta nici un membru din comitet propunerea ce se intampla , comitetul isi de demisia ????.
Presedintele ce va face ??
multumesc
Răspuns la discuția repartitoare caldura
Buna ziua!
Vrem sa renuntam la repartitoare definitiv
Adevarat avem repartitoare dar trebuie sa le schimbam cu unele radio si sa prelungim contractul care a expirat
Buna ziua!
Blocul nostru are 2 celule de incalzire la subsol , care deservesc cate 4 scari , la subsol sunt montate repartitoare care contorizeaza pe fiecare scara caldura.
Avem posibilitatea de a renunta la repartitoarele din apartamente , iar cel de la subsol sa ramana. Gigacaloriile consumate sa se imparta la numarul de elementi de la toti proprietarii sacrii ( pausal ) ? Rezultatul reprezentand consumul per element care se inmulteste cu numarul de elementi pe care in detine fiecare.
Sau cu suprafata radianta a caloriferului.
Ma intereseaza daca teoretic macar acest lucru este posibil si legal in baza legii 121/2014
multumesc