Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Audit asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Audit asociatie de proprietari

Buna ziua!
Asociatia noastra de proprietari doreste un audit pe un an .
cum procedam .
Multumesc.
Cine din asociatie doreste?
Dvs., comitetul executiv, administratorul?
Acest audit costa, cine-l plateste si suporta?
Trebuie sa va asteptati la un cost intre 1500 - 2000 lei.
Puteti lua legatura cu o firma care face cenzorat sau un expert contabil.
Aveti varianta fie in temeiul disp art 55 L nr 230/2007 solicitati oficial serviciul specializat din primarie sa exercite controlul asupra activitatii financiar contabile a asociatiei de proprietari,
fie,contractati in nume personal expertiza financiar contabila prin expert CECCAR cu care stabiliti perioada de verificat si obiectivele expertizei
Niciodata cei din primarie nu vor face asa ceva, sunt prea putini si necesita timp foarte mult.
Nu puteti face decat pe bani!

Are dreptate @brosservictor. Aici este ca la bal: cine comanda muzica - plateste...
Intrebari:
- aveti comisie de cenzori? aveti incredere in acesti oameni? sunt ei niste profesionisti sau amatori sadea? asociatia este mare? sunt banuieli ca se "umbla" la borcanul cu dulceata?
brosservictor a scris:

Niciodata cei din primarie nu vor face asa ceva,

Nu generalizati anumite situatii particulare
Cunosc mai multe situatii in care pentru clarificarea problemelor de la mai multe asociatii de proprietari,inspectorii din primarie au executat controlul asupra activitatii financiar contabile,in unele cazuri au confirmat sesizarile, in altele nu