avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate raetchiconstantin

Activitate raetchiconstantin

Răspuns la discuția Executare silita
Multumesc frumos!
Am un imprumut la o banca si,fiind pensionat pe caz de boala gradul 3 si sub tratament permanent,nu am mai putut achita trei rate lunare totalizand 2430lei.Am fost notificat de catre banca sa achit restanta in termen de 30zile in caz contrar suma ramasa in cuantum de 16.257 lei devine platibila imediat iar daca nu o achit se va trece la executare silita.Rata lunara este de aprox 820 lei iar pensia mea neta este de 1223 lei.In cazul instituirii popririi pe aceasta,ce suma mi s-ar putea opri tinand cont ca platesc lunar 130 lei pentru un card de credit la o alta banca.Mentionez ca nu am in proprietate nici un imobil,nu realizez nici un fel de venituri,am un autoturism din 2009.Daca am citit bine mi se poate retine suma max.de 1/2 din pensie si atunci unde este avantajul bancii?Mai mult,in luna noiembrie 2014 am facut o cerere de restructurare a creditului anexand copiile tuturor darilor pe care le fac si a veniturilor si NU a fost aprobata pentru ca nu am putut aduce un coplatitor sau sau sa constitui o garantie imobiliara.Cum ma pot aparain acesta situatie,ce este de facut?